Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Dr. Sadık Ahmet vefatının 28. yılında anıldı

25/07/2023

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın lideri, Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin kurucusu ve Rodop eski bağımsız milletvekili merhum Dr. Sadık Ahmet 28. ölüm yıl dönümünde anıldı.

Gümülcine Kahveci Mezarlığında Dr. Sadık Ahmet’i anma töreni, Gümülcine Müftülüğüne bağlı din görevlisi İsmail Karagöz’ün sala ve Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. Daha sonra duayı Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptı.

Bu yılki törene Türkiye devletini temsilen Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız katıldı.

Anma törenine, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’ın yanı sıra Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi İmren Nilay Tüfekçi, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Ankara Batı Trakya Türk Birliği Derneği Başkanı Ahmet Salihoğlu ve Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu katıldı.

Törende, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’da da siyasiler ve Türk toplumu temsilcileri yer aldı.

Merhum Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet ile oğlu Levent Ahmet ve kızı Funda Ahmet’in yanı sıra Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe seçilmiş müftüsü Mustafa Trampa, azınlık kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda Batı Trakyalı Türk’ün de yer aldığı törende, Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. Sadık Ahmet’in yaşamı boyunca verdiği mücadelelerle ilgili konuşmalar yapıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, burada yaptığı konuşmasına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sadık Ahmet ile ilgili mesajını okuyarak başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, “Dostluk Eşitlik Barış (DEB) kurucusu, Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Doktor Sadık Ahmet’i vefatının, şehadetinin 28. senesinde bir kez daha rahmetle anıyorum. Ruhu şad mekanı cennet olsun. Merhum Doktor Sadık Ahmet ömrünü Batı Trakya davasına adamış tam bir mücadele adamıydı. Baskı, tehdit ve her türlü zorluk karşısında yılmadan, korkmadan yürüdüğü bu haklı davasında asla geri adım atmadı. İnandığı değerler uğruna bedeller ödedi ve davasına olan sadakatiyle hepimizin gönlünde müstesna bir yer edindi. Batı Trakya Türk azınlığının bugüne dek elde ettiği kazanımlardan Doktor Sadık Ahmet ve arkadaşlarının verdiği mücadelenin katkısı çok büyüktür. Vefatı sadece Batı Trakya için değil Türk dünyası için de büyük bir kayıp oldu. Soydaşlarımız meşru hak ve özgürlüklerine kavuşana kadar biz de bu mücadeleyi devam ettirmeye kararlıyız. Batı Trakyalı soydaşlarımızın durumlarının iyileştirilmesi, sorunlarının çözüme kavuşması için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. İkili görüşmelerimizde ve Yunanistan ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, uluslararası platformlarda Batı Trakya Türklerinin hak ve hukukunu savunmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE DIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLERİN LİDERE İHTİYACI VAR”

“Sizlere Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımızın selam ve sevgilerini getirdim.” diyen Bakan Yardımcısı Yıldız, Türkiye dışında yaşayan Türklerin lidere ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bulgaristan’da yaşanan elim olaylar zaten bunu gözler önüne seriyor.” şeklinde konuştu.

Yedi yıl önce de Sadık Ahmet’i anma törenine katılmak üzere Batı Trakya’ya geldiğini hatırlatan Yıldız, soydaşların bugün morallerinin daha yüksek olduğunu ve mücadele azimlerinin daha artmış olduğunu gözlemlediğini söyledi.

Türk topluluklarının bulunduğu yerlerde görev yaptığını kaydeden Yıldız, Türk topluluklarının bulundukları ülke için bir değer olduğunu vurguladı.

İyi komşuluk ve çağdaş uluslararası ilişkiler ilkelerine uyulursa Türkiye ile Yunanistan arasında çözülemeyecek bir sorun olmadığını dile getiren Yıldız, “İki ülke arasında zaman zaman tırmanan gerginliklerden insan hakları etkilenmemeli. Ama maalesef bunlar oluyor. Türkiye’deki Rum azınlığın bir sorunu yok. İnşallah burada da bunlar düzelir.” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın da 24 Temmuz 2023’ün, Doktor Sadık Ahmet’in şüpheli trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş senedi olan Lozan Barış Antlaşması’nın da 100. yılı olduğunu söyledi.

Lozan Barış Antlaşması’na göre Batı Trakya’daki azınlığın Türk olduğunu ifade eden Akın, “Bize düşen de onun varlığını sonuna kadar korumak. Doktor Sadık Ahmet’in mezarı başında Lozan Barış Antlaşmasını imzalayan kalemin sahibi, ebedi genel başkanımız, başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü ve İsmet İnönü’yü de rahmetle anıyorum.” dedi.

“BATI TRAKYA, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN HİMAYESİ VE KORUMASI ALTINDADIR”

BBP Genel Başkanı Destici, Sadık Ahmet’in, ömrünü Türklük davasına adamış Türk dünyasının önemli liderlerinden olduğunu belirterek, “Her ne kadar Batı Trakya Lozan’da Türkiye sınırları dışında bırakılmış olsa da Türkiye Cumhuriyeti’nin himayesi ve koruması altındadır.” dedi.

Destici, Batı Trakya’da yaşayan soydaşları Türk vatandaşlarından farklı görmediklerini ifade etti.

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Tüfekçi de Batı Trakya Türklerinin haklı mücadelesinin her Türk’ün milli davası olduğunu vurguladı.

Son olarak Sadık Ahmet ailesi adına merhum liderin eşi Işık Sadık Ahmet bir konuşma yaptı. Sadık Ahmet’in Allah’tan başka hiçbir kimseden korkmadığını söyleyen Işık Sadık Ahmet, eşinin Azınlık hakları konusunda mücadeleci bir ruha sahip olduğuna dikkat çekti. Sadık Ahmet sözlerini, “Sadık Ahmet ile evlendiğimizde Işık Sadık Ahmet herkesin yengesiydi. Şu anda hepinizin Işık ablasıyım. Tüm katılımcıları hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu