Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız, İskeçe’yi ziyaret etti

25/07/2023

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Dr. Sadık Ahmet’i anma programı için geldiği Batı Trakya’nın İskeçe ilinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

İskeçe Müftülüğünü ziyaret eden Bakan Yardımcısı Yıldız ve beraberindeki heyet, burada İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa ve din görevlileri tarafından karşılandı. Yıldız burada müftülüğünün çalışmaları ve İskeçe’deki durum hakkında müftü Mustafa Trampa’dan bilgi aldı.

Ahmet Yıldız ve beraberindekiler daha sonra İskeçe Türk Birliği’ne (İTB) geçti. Yıldız, İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, dernek yöneticileri ve soydaşlar tarafından karşılandı. İTB Çocuk Korosu ise İskeçe Türk Birliği 90. Yıl Marşını seslendirdi.

İskeçe Türk Birliği’nin 1927 yılında kuruluşundan bu yana geçen süreci, amaçlarını ve faaliyetlerini anlatan dernek başkanı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği’nin 40. yılına giren hak arama mücadelesi hakkında bilgi verdi. Ahmetoğlu, “Batı Trakya Türkleri olarak uluslararası hukukun uygulanmasını ve 40 yıldır devam eden haksızlığın ve adaletsizliğin sona ermesini istiyoruz.” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız da, kendisini karşılayan soydaşlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında altı yıl önce de bölgeyi ziyaret ettiğini ve yeniden Batı Trakya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Avrupa Konseyi’nden görevi gereğince İskeçe Türk Birliği davasını çok yakından takip ettiğini belirterek, “Konuştuğumuz kişiler, bu konuyu anlattıklarımız sizlerin davanızda ne kadar haklı olduğunuzu görüyor ve kabul ediyor. Altı yıl önce geldiğimizde de yine derneğinizi ziyaret etmiştik. Az önce müftülüğümüzü de ziyaret ettim. Maşallah sizleri dipdiri ve canlı gördük. Bugün rahmetli Dr. Sadık Ahmet’in anma töreni için buradayız. Kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah bir sonraki ziyaretimizde umarım bu sorunlar çözüme kavuşur. Gösterdiğiniz ilgi ve sevgiye bir kez daha teşekkür ederim.” dedi.

İskeçe ziyaretinde Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’a, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes ile Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal eşlik etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu