Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Yunanistan ikinci kez sandık başına gidiyor

24/06/2023

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta yapılan genel seçimler sonucunda hükümet kurulamaması sebebiyle seçmenler yarın ikinci kez sandığa gidecek.

Yeni Demokrasi Partisi birinci olsa da tek başına iktidara gelmek için gerekli sandalye sayısına ulaşamadı. Seçim sistemi gereği, birinci partiye en azca yüzde 25 oy almak kaydıyla fazladan milletvekilliği veriliyor. Anketlerde Yeni Demokrasi ve SİRİZA arasındaki fark yüzde 19,5 ile 21,1 içinde değişiyor.

Yunanistan’da 4 yılın ardından 21 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimler sonucunda hükümetin kurulamaması üzerine seçmenler, anayasa gereği yarın ikinci kez sandığa gidecek.

Sandıktan 21 Mayıs’ta çıkan sonuca göre, 2019-2023 sürecinde ülkeyi yalnız yöneten Yeni Demokrasi Partisi birinci oldu ancak yeni seçim sistemi nedeniyle tek başına iktidara gelmesi için gerekli 151 sandalyeye ulaşamadı.

Yeni Demokrasinin aldığı yüzde 40,79’luk oy, partiye 300 sandalyelik meclise 146 milletvekili gönderme imkanı tanıdı.

Yeni Demokrasiyi 2019-2023 döneminin ana muhalefet partisi SİRİZA, yüzde 20,07’lik oy ve 71 milletvekiliyle takip etti.

Onlarca yıldır Yeni Demokrasinin bir numaralı rakibi olan ancak ekonomik kriz sürecinde oy oranı gerileyen merkez soldaki PASOK, kaybettiği gücünü kısmen toplayarak yüzde 11,46’lık oy ve 41 milletvekiliyle üçüncü sıraya yerleşti.

Yunanistan Parlamentosunun kemikleşmiş partilerinden KKE yüzde 7,23 oy ve 26 milletvekili, aşırı sağcı tutumuyla bilinen Yunan Çözümü Partisi ise yüzde 4,45 oy ve 16 milletvekiliyle parlamentoda temsil hakkını kazandı.

Yüzde 3’lük seçim barajını aşarak parlamentoya girmeye hak kazanan parti sayısı 5 oldu.

SEÇİM SİSTEMİ

Yunanistan’da bu yıl ilk kez uygulanan seçim sistemine göre, sandıktan çıkan birinci partiye fazladan milletvekilliği verilmiyor ancak hükümet kurulamaması halinde ikinci kez sandığa gidildiğinde birinci partiye en az yüzde 25 oy almak kaydıyla, oy oranına göre 300 sandalyelik mecliste 20 ila 50 milletvekilliği ekstradan veriliyor.

Böylelikle koalisyon arayışındaki çıkmaz, birinci partiye verilen destekle aşılmaya çalışılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu