Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Azınlık eğitimine gösterdiğiniz ilgisizlikle Azınlığı yok etmeye çalışıyorsunuz”

09/03/2024

Yeni Sol Partisi Milletvekili Özgür Ferhat, “Azınlık eğitimine gösterdiğiniz ilgisiz tavır ile Azınlığı yok etmeye çalışıyorsunuz” dedi.

Özel üniversitelerin kurulmasına izin veren yeni yasa tasarısına ilişkin mecliste söz alan milletvekili Ferhat, Azınlık eğitiminde yaşanan sorunları dile getirerek, hükümetin Azınlık eğitimi ile uygulamalarına tepki gösterdi.

Ferhat konuşmasında şunları aktardı:

“Konuştuğumuz konu devlet eğitim sistemi ise, Azınlık eğitiminin süregelen problemlerine değinmek istiyorum.

“AZINLIK EĞİTİMİ, TAMAMEN DEĞERSİZLEŞTİRİLMİŞ VE TERK EDİLMİŞTİR”

Sayın Yeni Demokrasi partisi yöneticileri hepinizin bildiği üzere, Azınlık eğitimi ve Azınlık ilköğretim okulları, tamamen değersizleştirilmiş ve terk edilmiştir. Hükümet olduğunuz bir önceki dönem ve şu anki dönemde verdiğiniz sözlere rağmen Azınlık eğitimi şartlarını iyileştirmek adına hiçbir katkıda bulunmadınız. Okullarımızın temel teknolojik araçlardan yoksun olması, yetersiz öğretmen sayısı, Paralel destek programı çerçevesinde (PE73 – Türkçe) öğretmenlerimizin çift dilde eğitim verememesi, bütünleşme (entegre) sınıflarının yoksunluğu, berbat ve kötü okul binaları hatta konteynerler!

AZINLIĞI YOK ETMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ”

Azınlık eğitimine gösterdiğiniz ilgisiz tavır ile Azınlığı yok etmeye çalışıyorsunuz. Yanlış politika tercihleriniz yüzünden onlarca okul kapatıldı yada birleştirildi. Toplamda Trakya’da 300 ilköğretim okulundan kalan okul sayısı 100 bile değil. Oluşturmaya çalıştığınız Avrupa profiline karşın Ana Okullarındaki çift dilli pilot uygulamayı kaldırdınız. Temsil ettiğiniz hangi hak ve eşitlikte bahsediyorsunuz?

Tam tersi bir görüntü yansıtıyorsunuz. Uyguladığınız sert halk karşıtı ve Ne Liberal propaganda sonucunda ülkemizdeki devlet eğitim sistemine direkt olarak saldırmaktasınız!”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu