Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Metropolit eşcinsel yasasına ‘Evet’ oyun veren milletvekillerini aforoz etti

06/03/2024

Korfu (Kerkira) adası Metropoliti Nektarios Mecliste onaylanan eşcinseller yasasına “Evet” oyu veren iki milletvekilini aforoz etti.

Metropoliti Nektarios konuyla ilgili açıklamasında, Yunan Meclisinde oylamaya sunulan eşcinseller yasasına “Evet” oyu veren PASOK Partisi Milletvekili Dimitris Biagis ile SİRİZA Partisi Milletvekili Hristos Avlonitis’i Kiliseden aforoz ettiğini duyurdu.

Nektarios’un bu kararına PASOK Partisi tepki gösterdi. Söz konusu kararın kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, “Devletin, insan haklarını istisnasız savunmak ve tüm vatandaşların eşitliğini yasal olarak sağlamak kaçınılmaz bir görevidir. Partilerin küçük amaçları için bölünmelere yatırım yapan ve milletvekillerini Anayasa uyarınca yasama görevlerini yerine getirmeleri için hedef alan eylemler, açıkça kilisenin rolüyle tutarlı değildir.” ifadelerine yer verildi.

METROPOLİT TÖVBELERİNİ İSTEDİ

Metropolitlik tarafından yapılan açıklamada, her iki milletvekilinin tutumundan duyulan derin hayal kırıklığı dile getirilerek, çünkü Yunanistan Kilisesi Kutsal Sinod’u tarafından resmi bir mektupla kendilerine bildirildiği kaydedildi. Ayrıca bu tasarının Ortodoks Hıristiyanların duruşlarını konumlarını ve inançlarını yansıtmadığı belirtilmesine rağmen yine de “Evet” oyu verdiklerine vurgu yapıldı.

Metropolit açıklamasında iki milletvekili hakkında, “Ciddi bir manevi hata yaptılar” ifadelerini kullanarak kendilerinden tövbe etmeleri istendi. Açıklamada, “Bizim için bu iki Milletvekili kendilerini Kilise’nin aktif üyeleri olarak göremezler. Onları herhangi bir dini etkinlikten uzak durmaya davet ediyoruz, kutsal törenlerin birliğine katılmalarına izin verildiğini düşünmüyoruz ve onları dinsizliklerinden dolayı tövbe etmeye teşvik ediyoruz. Ancak bundan sonra onlara resmi etkinliklerde, kilise toplantılarında ve ayinlerde Devlet-Kilise ilişkisinden kaynaklanan herhangi bir onur vermeyeceğimizi beyan ediyor ve onları sorumluluklarını üstlenmeye davet ediyoruz.” denildi.

“ÜMMETİM İÇİN EN ÇOK KORKTUĞUM ŞEY, LÛT KAVMİNİN İŞLEDİĞİ (SUÇTUR)”

Hatırlanacağı üzere PASOK Partisi Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, İslam dininde bütün çeşitleriyle eşcinselliği haram kılan hükmüne karşılık, eşcinseller yasasına ‘Evet’ oyu vermişti. Bunun sonucunda ilgili karara, geçtiğimiz Cuma günü Gümülcine ve İskeçe Müftülükleri de sert tepki göstermiş ve konu ‘LÛT KAVMİ VE AKIBETİ’ başlıklı Cuma hutbesinde işlenerek, “Ne yazık ki bu konudaki ahlâksızlığı örtbas etmek için birileri “insan hakları” söylemine sığınmaktadır. İnsan haklarına bu kadar değer veren ve eşcinselleri evlendirmeye çalışan siyasetçilere bizim okullarımız, camilerimiz, vakıflarımız, müftülüklerimiz, derneklerimiz, kimliğimiz ve uğradığımız tüm insan hakları ihlalleriyle de ilgilenmelerini tavsiye ediyor, hutbemi başta okuduğum hadis-i şerifle bitirmek istiyorum:“Ümmetim için en çok korktuğum şey, Lût kavminin işlediği (suçtur).”3” ifadelerine yer verilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu