Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Meclis eşcinsel evliliklere onay veren yasayı kabul etti

16/02/2024

Yunanistan Parlamentosunda milletvekillerinin onayına sunulan eşcinsel evliliği yasallaştıran yasa tasarı oy çokluğu ile kabul edildi. Böylece Yunanistan eşcinsel evliliğe onay veren ilk Hristiyan Ortodoks çoğunuklu ülke oldu.

Mecliste görüşülen yasa tasarısı konusunda Yeni Demokrasi, PASOK, SİRİZA, Plefsis Eleftherias ve Yeni Sol partilerden milletvekilleri olumlu konuşmalar yaparaken, KKE, Spartalılar, Helenik Çözüm ve Niki partileri ise tasarıya karşı çıktı.

Yasa tasarısı için 300 milletvekilinden 254’ü oy kullandı. 176 milletvekili “EVET”, 76 milletvekili “HAYIR” ve 2 milletvekili “Mevcut” oyu kullandı. Tasarının görüşüldüğü meclis toplantısına katılmayan milletvekili sayısı ise 46 oldu.

Yeni Demokrasi Partisi’nden 107 milletvekili tasarı lehinde oy kullandı, 31’i çekimser kaldı, 20’si ise aleyhte oy kullandı.

Çekimser kalan Yeni Demokrasi Partisi milletvekilleri arasında Devlet Bakanı Maki Voridis, Sosyal Uyum ve Aile Bakan Yardımcısı Maria Kefala, Kırsal Kalkınma ve Gıda Bakan Yardımcısı Stavros Keletsis ve Adalet Bakan Yardımcısı Yannis Bougas da bulunmaktadır.

SİRİZA Partisi milletvekillerinden Pavlos Polakis ve Othon İliopoulos toplantıya katılmazken, milletvekili Nina Kasimati ise prensip olarak “mevcut” oyu verdi.

PASOK Partisi milletvekilleri Evangelia Liakoulis, Emanuil İoannou Hnaris, Katerina Kazanis, Andreas Poulas, Andreas Mihailidis, Panagiotis Harialou Paraskevaidis, Hristina Dimitriou Starakas, Odisseas Kostantinou Konstantinopoulos, Burhan Baran, Apostosolos Nikolaou Panas ve Anastasios Nikolaidis çekimser oy kalırken, diğer milletvekilleri ise “EVET” oyu kullandı.

Yeni Sol Partisi’nin azınlık mensubu İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek ve Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, eşcinsel evliliği ve eşcinsellerin evlat edinmesini içeren yasa tasarısının görüşüldüğü toplantıya katılmadılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu