Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Turizm Bakanı Kefaloyanni Türkiye’de temaslarda bulundu

17/01/2024

Turizm Bakanı Olga Kefaloyanni başkanlığındaki heyet, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile İstanbul’da görüştü.

Türkiye’de temaslarda bulunan Turizm Bakanı Olga Kefaloyianni başkanlığındaki heyet, İstanbul’da Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) heyeti ile görüştü.

TÜRSAB’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Turizm Bakanı Olga Kefaloyianni ve eşi Minos Matsas’ın yer aldığı Yunanistan heyetine, Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Konstantinos Kutras, Yunanistan Ulusal Turizm Örgütü (GNTO) Başkan Yardımcısı ve Bakan Kıdemli Danışmanı Konstantinos Zikos ve GNTO Uluslararası Ofisler Direktörü Angeliki Varela da eşlik etti.

TÜRSAB heyetinde Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Davut Günaydın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Eker ve Yönetim Kurulu Üyesi Talip Aldemir yer aldı.

“TÜRSAB İLE ÇOK İYİ BİR İŞBİRLİĞİMİZ VAR”

Turizm Bakanı Olga Kefaloyianni, toplantıda, yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği anlaşması imzaladıklarını anımsatarak, “GNTO, Bakanlığımızın uygulamadaki ilgili mercisi olduğu için birçok karşılıklı anlaşma ve görüşme onlar aracılığı ile yapılıyor. 10 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanı olduğum dönemlerde TÜRSAB ile çok iyi bir işbirliğimiz vardı ve tekrar bu çerçevede işbirliğimiz olacağı için çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

“KAPIDA VİZE UYGULAMASI TÜM YIL GEÇERLİ OLACAK”

Kapıda vize uygulaması konusuna da değinen Kefaloyianni, “Kapıda vize uygulamasının mart ayı itibarıyla başlayıp yıl boyunca devam edecek olmasından dolayı biz de çok mutluyuz. Bu programın, gerek turizm hareketleri ve gerekse halklarımızın birbirini tanıması, temasta bulunmaları açısından kültürel olarak da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle belirtmek istediğim, bizim açımızdan turizmde sadece mevsimlik turizm değil de sürdürülebilirlik önemli. Bunu başarmamız gerektiğine, çalışmalarımızın bu yönde olması gerektiğine inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

“KAPIDA VİZE UYGULAMASININ DİĞER ADALARI DA KAPSAMASINI BEKLİYORUZ”

Firuz Bağlıkaya da “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye ve Yunanistan arasında ilişkilerle ilgili ortaya koyduğu vizyondan hareket ederek komşu ülkemiz Yunanistan’la turizm alanındaki ortak çalışmalarımıza ivme kazandırmak istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki kültürel ve tarihsel bağların turist trafiğinin gelişiminde etkili olduğunu belirten Bağlıkaya, şunları kaydetti: “Karşılıklı turizm trafiğimiz 500 biner turist civarında. Bu kapasitemizi mümkün olduğu kadar artırmak için elimizden geldiği kadar çaba sarf ediyoruz. Bu vesileyle Yunan adalarına kapıda vize uygulamasından dolayı tüm seyahat acenteleri ve Birliğimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Tabii ki bu uygulamanın kalıcı olmasını temenni ediyoruz. Bununla birlikte, kruvaziyer turlarının da daha rahat yapılabilmesi için kapıda vize uygulamasının diğer adaları kapsayacak şekilde genişletilmesi yönündeki beklentimizi de ifade etmek istiyorum.”

Bağlıkaya ayrıca, Yunan konsolosluğundaki vize süreçlerinin kısaltılması ve daha hızlı sonuçlar alınması konusunda sarf edilen çabalar ve sonuçlarından da çok memnun olduklarını dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu