Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Özgür Ferhat: “Batı Trakya Azınlığı Yunanistan demokrasisinin incisidir”

17/01/2024

Rodop Yeni Sol Milletvekili Özgür Ferhat, “Batı Trakya Azınlığı Yunanistan demokrasisinin incisidir. Azınlığın her seçim öncesi hedef gösterilerek kullanma çabalarına dur demeliyiz ve partilerin elinde bir seçim aracına dönüşmesi son bulmalıdır” dedi.

Özgür Ferhat kurucu üyesi olduğu Yeni Sol Parti’nin merkez kuruluş toplantısında yaptığı konuşmada, “Geçtiğimiz seçim süreci çok sert bir siyasi duelloya dönüşmüştü ve yıpratıcı özelliklere sahipti. İki ay boyunca Azınlığımız ve Batı Trakya gündeminin zirvesinde bulunması ve bu neticede bu zorlu yarıştan zaferle çıkmamızdan onur ve mutluluk duydum.” görüşlerine yer verdi.

“Bölgemizin çok yönlü özellikleri, çok kültürlülüğü, azınlık ve çoğunluk arasındaki pozitif etkileşim, asırlardır var olan bir toplumu ileri götürmek için hep birlikte mücadele vermemiz için yeterli göstergelerdir.” diyen Ferhat sözlerine şöyle devam etti:

“AZINLIĞIN HER SEÇİM ÖNCESİ HEDEF GÖSTERİLEREK KULLANMA ÇABALARINA DUR DEMELİYİZ”

“Demokratik ve kurumsal çözümlerin yanı sıra, destek programları ve kalkınma projeleri ile bu tarihî bölgeyi ileri ve yükseğe taşımalıyız. Ayrıca Azınlığın her seçim öncesi sağ ve aşırı sağ zihniyet tarafından hedef gösterilerek kullanma çabalarına dur demeliyiz ve partilerin elinde bir seçim aracına dönüşmesi son bulmalıdır.

Bildiğiniz üzere geçmiş seçim sürecinde gündemi meşgul ederek, Azınlığımızı ve bölgemizi sayın Miçotakis, sayın Skerços, ve sayın İkonomou seçim kazanma ve Yunanistan genelinde kutuplaşma aracı olarak kullanmıştır. Hatta canlı yayında bizden Lozan Antlaşmasına bağlı olduğumuza dair demeç istemiştir. Oysa şu an Sirigos Lozan Antlaşmasını geri kalmış olarak nitelendirmektedir.”

Bu gülünç tutumlu kişilere o zaman cevap vermemek seçim kazanmaya kendimi adamış olmamdandır. Sonrasında tabiki de gereken cevabı almışlardır. Tabiki de Lozana saygı duyuyoruz.

Fakat bu Azınlığımızın hiçbir sorunu yoktur anlamına gelmemektedir. Her Azınlıkta olduğu gibi bizim Azınlığımızında kendine ait sorunları var. Azınlığımızın birçok problemleri mevcut olup çözüm beklemektedir.

Biz Yeni Sol olarak Parti programımızın büyük bir bölümünü Azınlığın başlıca sorunlarını çözmeye adamalıyız. Temel İnsan hakları ve hukuki sorunların yanı sıra ülke genelinde olduğu gibi Azınlığımızında ekonomik sorunları çözülüp refaha kavuşmasını sağlamalıyız. Hep birlikte başaracağız, yolumuz zor ve uzun ama muhakkak başaracağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu