Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İskeçe Azınlık Lisesi’nde yaşanan sorunlar Avrupa Parlamentosu’na taşındı

30/11/2023

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, üyesi olduğu Avrupa Hür İttifakı (EFA) ile birlikte İskeçe Azınlık Lisesi’nde yaşanan sorunları Avrupa Parlamentosu’na taşıdıklarını duyurdu.

Partiden yapılan açıklamada, “Üyesi olduğumuz Avrupa Hür İttifakı’na (EFA) konuyu taşıdık. Daha önceden EFA Başkanı okulu bizzat ziyaret ederek, tütün deposundan bozma bu okulun fiziki koşullarının uygun olmadığını dile getirmişti. EFA ile yaptığımız çalışma neticesinde hazırladığımız soru önergesi Avrupa Parlamentosu’nun gündemine taşınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili olarak EFA milletvekili François Alfonsi’nin sunduğu soru önergesi şöyle:

“Eğitim tesislerine ilişkin temel yapı standartları ve teknik gereklilikler ulusal mevzuat ve AB mevzuatı tarafından belirlenmiştir. Bugün Batı Trakya’daki İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde, eski bir ahşap tütün deposunda yaklaşık 600 Türk öğrenci eğitim görüyor. EFA’nın Nisan 2023’te okula yaptığı çalışma ziyaretinde binanın nitelikli ve sağlıklı bir eğitim vermeye uygun olmadığı gözlemlendi. Acil bir durumda okulun fiziksel koşulları, okulu her türlü trajediye karşı savunmasız bırakıyor.

Ancak Yunan yetkililerin sunduğu tek seçenek, iki vardiyalı eğitim ve 27’den fazla öğrencinin bulunduğu, sınıfların fiziksel sınırlarını aşan aşırı kalabalık sınıflardır.

Batı Trakya’daki İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nin fiziki koşullarına ilişkin bu durum ışığında; Komisyon bu durumun, yani Yunanistan’ın Türk azınlığa insanlık dışı ve AB standartlarında eğitim verilmesi konusunda AB mevzuatına uymadığının farkında mı?

İskeçe Azınlık Lisesi’nde felakete yol açabilecek olası bir acil durumdan sorumlu olacak olan Yunanistan’ın azınlık eğitim politikası hakkında Komisyonun görüşü nedir?

Türk azınlığın Avrupa vatandaşı olarak karşı karşıya kaldığı eğitim alanındaki hak ihlalleri konusunda Komisyonun görüşü nedir?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu