Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Gümülcine’de Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yılı coşkuyla kutlandı

31/10/2023

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü nedeniyle Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu tarafından Gümülcine’de resepsiyon düzenlendi.

30 Ekim Pazartesi akşamı Gümülcine’deki Astrea salonunda düzenlenen resepsiyona Batı Trakya Türk azınlığı mensuplarının yanı sıra, Batı Trakya’nın dört bir yanından katılım oldu.

Kutlamaya katılan misafirleri Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve eşi İlayda Ünal ile birlikte konsolosluk görevlileri karşıladı. Bugün (30 Ekim Pazartesi) 19.00 ile 21.00 saatleri arasında gerçekleşen törene Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, İskeçe SİRİZA Milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran, Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, belediye başkanları, yerel yöneticiler, kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda soydaş katıldı.

Gümülcine’deki Astrea salonunda düzenlenen törende, ilk olarak Türkiye ve Yunanistan milli marşları okundu.

Ardından Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Başkonsolos Ünal, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında düzenlediğimiz Cumhuriyeti Bayramı resepsiyonumuza hoş geldiniz. 100. yılda, Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcında bu faaliyete ev sahipliği yapmak büyük bir şereftir. Bayramımız kutlu olsun. Büyük zorluklarla yürütülen mücadelenin ardından, bize bugünü armağan eden, başta Büyük Atatürk olmak üzere silah ve mücadele arkadaşlarını, tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Burada sizlerle bu coşkuyu yaşamak büyük mutluluk. Bir Türk diplomatının bulunabileceği en kıymetli görevlerden birindeyiz.” diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye Yunanistan ilişkilerine değinen Başkonsolos Ünal, “Şunu büyük bir memnuniyetle söyleyebiliriz ki, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin ivmelenmesi için dostlarımızla çalışıyoruz. Türk ve Yunan halklarının yakın zamanda yaşanan doğal afetlerde de sergiledikleri dayanışma, aslında bağlarımızın kuvvetli olduğunu gösteriyor. İlerleyen dönemde de üst düzey ziyaretlerin artarak devam etmesini temenni ediyoruz.” görüşlerine yer verdi.

“Yunanistan’dan yaşayan soydaşlarımız, iki ülke arasında bir dostluk ve kültür köprüsüdür ve bu ülkenin zenginliğidir” diyen Ünal sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim gönlümüz her zaman sizlerle. Bir yandan kültürel ve manevi değerler ile dili koruyorsunuz. Bunların yeni nesillere de öğretilmesi çok önemlidir. Yunanistan’ın da örnek vatandaşları olmanız, iki ülke arasındaki köprüyü daha da sağlamlaştırmanız bir o kadar önemlidir. 100. yıl mutluluğunu yaşadığımız bu dönemde, Batı Trakya Türk azınlığı kurum ve kuruluşlarına düzenledikleri faaliyetler için teşekkür ediyoruz.”

Daha sonra Muavin Konsolos Barış Çulha tarafından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı şöyle:

“Sevgili Vatandaşlarım,

Kıymetli Misafirlerimiz,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum.

Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını can-ı gönülden tebrik ediyorum.

İştirakleriyle bayram sevincimizi bizlerle paylaşan tüm dostlarımıza, tüm misafirlerimize, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Bugün, Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümüne ulaşmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.

Şanlı tarihimizin bu dönüm noktasında, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyorum.

Bin yıldır vatan topraklarını kanlarıyla sulayan aziz şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

“Devlet-i ebed müddet” inancıyla asırlardır vatanımıza, milletimize ve devletimize hizmet eden herkese şükranlarımı sunuyorum.

Bugün 100’üncü yaşını büyük bir coşkuyla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti, bizim bu topraklarda kurduğumuz son devletimizdir.

Milletimizin maziden atiye uzanan yolculuğu Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan da Türkiye Cumhuriyeti’ne devrolarak bugünlere kadar gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanlığı Forsundaki 16 yıldızda manasını bulan 2 bin 200 yıllık devlet geleneğimizin tüm birikimine sahiptir.

Köklü tarihimizden ve kadim değerlerimizden aldığımız ilhamla, Cumhuriyetimizi daha da güçlendirerek, yeni asrına hazırlamanın gayreti içindeyiz.

Bizzat Gazi Mustafa Kemal’in ifadesiyle “kimsesizlerin kimsesi” olarak doğan Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak, en önemli vazifemizdir.

Bu anlayışla son 22 yılda ülkemizi başarıdan başarıya, zaferden zafere koşturduk.

Asırlık ihmalleri ve eksikleri gidererek yatırımlarla, Cumhuriyetimizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak adımları attık.

Demokrasiden ekonomiye, güvenlikten adalete, eğitimden sağlığa, tarımdan dış politikaya varıncaya kadar her alanda tarihi reformları hayata geçirdik.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle, Gazi Mustafa Kemal’in “MİLLÎ MÜCADELENİN MAKSAT VE GAYESİ, MİLLETİN TAM İSTİKLÂLİNİ VE KAYITSIZ-ŞARTSIZ EGEMENLİĞİNİ SAĞLAMAK VE SÜRDÜRMEKTİR” diyerek ortaya koyduğu idealini, yaklaşık bir asır sonra da olsa, gerçeğe dönüştürdük.

Devletle millet arasına örülen duvarları kaldırarak, Cumhurla Cumhuriyeti kucaklaştırdık.

Vesayet odaklarına karşı yürüttüğümüz ve zaferle sonuçlandırdığımız mücadeleyle Cumhuriyetin demokrasiyle buluşmasını sağladık.

Şimdi de “Türkiye Yüzyılı” hedefiyle Cumhuriyetin ikinci asrını dünyada milletimizin asrı yapmak için canla-başla çalışıyoruz.

Büyüyen ekonomimiz, güçlenen demokrasimiz, artan itibarımız, genişleyen nüfuz alanımız, ilkeli ve vizyoner dış politikamızla ülkemizle birlikte tüm dünyada “kimsesizlerin kimsesi” olmayı sürdürüyoruz.

Türkiye’nin her başarısının bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumlar tarafından umutla takip edildiğini görmekten bahtiyarlık duyuyoruz.

Harici ve dâhili bedhahlara aldırmadan büyük ve güçlü Türkiye ülküsünü yüceltmekte kararlıyız.

Emperyalistlerin tetikçiliğini yapan terör örgütlerine…

Hala bir asır önceki hesapların peşinde koşan müstevlilere…

Ülkemizin başarılarından rahatsız olan kifayetsiz muhterislere…

Hâsılı, millet ve memleket düşmanlarına rağmen diğer hedeflerimiz gibi, inşallah Türkiye Yüzyılını da hayata geçireceğiz.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını gönülden tebrik ediyorum.

Şehitlerimizin ruhları şad olsun!

Cumhuriyetimizin 100’ncü yıldönümü kutlu olsun!

Kalın sağlıcakla.”

Son olarak katılımcılara Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının verdiği mücadeleyle ilgili fotoğrafların yer aldığı video gösterimi sunuldu. Resepsiyona katılan davetliler gecenin anısına Başkonsolos Aykut Ünal ve eşi İlayda Ünal ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu