Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

‘Tarihe Yolculuk’ sergisi ziyaretçilere açıldı

25/10/2023

Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) organizatörülüğünde 24-26 Ekim tarihlerinde ziyaretçilere açık kalacak ‘Tarihe Yolculuk’ sergisi açıldı.

GTGB çatısı altında faaliyet gösteren biçki-dikiş ve nakış kursları tarafından temin edilen geçmiş yıllara ait değerli eşyaların yer aldığı serginin açılışı 24 Ekim Salı akşamı yapıldı.

GTGB lokalinde gerçekleşen etkinlikte Biçki – Dikiş ve Nakış Kursu Eğitmeni Mediha Bekiroğlu açılış konuşmasını yaptı. Bekiroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlandığı bu yılda, Batı Trakya Türkleri olarak tarih kokan eserleri sergilemek istediklerini belirtti. Mediha Bekiroğlu, “Gençlerimiz köyleri, şehirleri dolaşarak sandıkta olan eski eşyaları getirdiler ve burada sergiliyoruz. Atalarımızdan kalmış bir sürü eserimiz var. Fakat bunların hepsi sandık içinde duruyor. Gençlerimiz bunları tanımıyor. Bu yıl böyle bir farklılık yaratmak istedik ve bu sergiyi hazırladık.” dedi.

GTGB Başkanı Sedat Hasan, “Nine ve dedelerimizin gerek günlük yaşantılarında ve gerekse de özel günlerinde kullandıkları kıyafetler, araç ve gereçler tarihteki milli benliğimize ışık tutmaktadır. Ayrıca sergimizin diğer amacı da sergiyi tanıtarak kültürel mirasımızı genç nesillere aktarmak ve tarih aşılamaktır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti olan Cumhuriyet 100 yaşında. Bizlerin de diğer nesillerin yaptığı gibi bu mirasa sahip çıkarak çok kıymetli sermayemiz olan gençlerimize bu tarihimizi ve kültürümüzü benimsetmeli ve bize göstermiş olduğu yolda ilerlemeliyiz” diye konuştu.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Şerif, “Memnuniyetimi kelimelere sığdırmak mümkün değil. Gerçekten hayallerimin gerçekleştiği bir yer ve an. Bu yüzden çok mutluyum” diyerek çocukluk anılarını paylaştı.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal konuşmasında, “Bu sene Türkiye’nin kuruluşunun 100. yılı, aynı zamanda Batı Trakya Türklerinin tanımlanmasının da 100. yılı. Burada sergilen malzemeler, objeler aslında Anadolu’nun izdüşümü, Anadolu’daki yaşamın izdüşümü. Bu sergi Batı Trakya Türkünün Türklüğünün kanıtı. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi. Başkonsolos Ünal ayrıca konuşmasında Gazze’de yaşanan olaylara da değindi.

Konuşmaların ardından açılışa katılan yöneticiler ve soydaşlar stantları gezerek sergilenen eşyaları yakından incelediler.

Açılışa başta Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve eşi İlayda Ünal, Muavin Konsoloslar Barış Çulha ve Subutay Koç, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Batı Trakya Kültür ve Eğitim Şirketi Başkanı Pervin Hayrullah ve vatandaşlar katıldı.

GTGB’nin düzenlediği ve bu akşam açılışı yapılan sergiyi vatandaşlar, 26 Ekim Perşembe gününe kadar ziyaret edebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu