Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Özgür Ferhat, sözleşmeli çalışan fizyoterapistelerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı

24/10/2023

SİRİZA Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, Ulusal Sağlık Örgütü (ΕΟΠΥΥ) ile sözleşmeli çalışan fizyoterapistelerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Ferhat konuyla ilgili açıklamasında, “Hükümetin temel sağlık hizmetlerini yok ettiği bir ortamda ekonomik gelişimden söz etmesi toplum ve sağlık camiası ile alay ettiğinin göstergesidir” ifadelerine yer verdi.

Özgür Ferhat tarafından yapılan açıklama şöyle:

“SİRİZA Rodop ili Milletvekili ve Sağlık komisyonu Başkan Vekili Özgür Ferhat öncülüğünde hazırlanan soru önergesinde (ΕΟΠΥΥ) ile anlaşmalı çalışan fizyoterapistlerin adil talepleri meclis gündemine taşındı.

Sağlık Kurumu yardımlarından faydalanamayan on binlerce fizyoterapist giderlerini kendileri karşılamak zorunda kalmaktadır. Hükümetin temel sağlık hizmetlerini yok ettiği bir ortamda ekonomik gelişimden söz etmesi toplum ve sağlık camiası ile alay ettiğinin göstergesidir.

Yunanistan Fizyoterapistler derneğinin yaptığı açıklamaya göre 2013 yılından bu yana 180 milyon euro ve üzerinde bir ekonomik kayıp meydana gelmiştir.

Meslek sahiplerinin alacaklarının ödenmemesinden kaynaklanan gelir kaybı ve geçmiş yıllara ait tutarların iadesini öngören düzenleme yüzde yirmi (%20) vergi barajına takılmaktadır. Bu karmaşık durum kişilerin alacaklarını kaybetmelerine yol açmaktadır.”

25 Ekim Çarşamba günü Sağlık Bakanlığı önünde Yunanistan Fizyoterapistler Derneği tarafından düzenlenecek greve atıfta bulunan Özgür Ferhat ve meclis grubu arkadaşları yetkili Bakan Hrisohoidis’e şu soruları yöneltti:

-Memorandum gözetiminde uygulanan önlemlerin gözden geçirilmesi veya yürürlükten kaldırılması için neler yapılacak?

-Meslek grubunun ihtiyaçlarını karşılayacak bir bütçe artışı mevcut planlama dahilinde midir?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu