Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

BTTÖB: “Gazze’de sadece Filistinliler değil, insanlık ölüyor”

19/10/2023

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB), İsrail’in sivilleri hedef alan saldırılarını kınadı.

Açıklamada, “İsrail Devleti uluslararası hukuku hiçe sayarak, sistematik bir şekilde tüm dünyanın gözü önünde masum insanları katlediyor ve Gazze’de sadece Filistinliler değil insanlık ölüyor. Masun insanların feryadını kimse duymuyor, görmüyor ve dile gelmiyor” ifadelerine yer verildi.

BTTÖB’nin açıklaması şöyle:

“Maalesef gözlerimizin önünde insanlık onuru katlediliyor. Bugün Filistin’de ekmek yok, su yok, elektrik yok, ilaç yok, hatta nefes alacak hava yok. Filistin’de yıllardır ölüm var, işgal var, kan ve gözyaşı var. İsrail Devleti uluslararası hukuku hiçe sayarak, sistematik bir şekilde tüm dünyanın gözü önünde masum insanları katlediyor ve Gazze’de sadece Filistinliler değil insanlık ölüyor. Masun insanların feryadını kimse duymuyor, görmüyor ve dile gelmiyor.

Gazze’de yaşanan bu insanlık dramına dur deme zamanı gelmiştir hatta geçmiştir. Sadece günlerdir yaşlı, kadın, çocuk demeden, savaş hukukunu çiğneyerek sivilleri katleden İsrail’i değil, yaşanan katliama seyirci kalanları ve İsrail’in zülmünü haklı görenleri de nefretle kınıyor ve lanetliyoruz.

Yaralıların tedavi gördüğü gördüğü ve güvenli bölge diye yüzlerce sivilin sığındığı hastaneyi vurmakta bile bir beis görmeyen İsrail’in bu zulmü acilen durdurulmalıdır. Filistin’de işgal sona ermeden, abluka kalkmadan ve katliamlar durmadan dünyada barış ve huzur ortamının tesis edilmesi mümkün değildir. Bilemiyoruz farkında mıyız ama Dünya hızla 3. Dünya Savaşına koşar adım ilerliyor. Demokrasi, özgürlük, insan hakları gibi değerler manzumelerini dillerine pelesenk etmiş olan uluslararası kuruluşların harekete geçmek yerine sessizliği tercih etmeleri son derece düşündürücü buluyoruz. Bu sebeple BM Güvenlik Konseyinin harekete geçmesini, NATO, AB gibi uluslararası mekanizmaların bu kirli oyuna artık ivedilikle ‘dur’ demesini talep ediyor ve bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu