Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

EFA Başkanı Lopez’den İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi için tam destek

16/10/2023

Avrupa Hür İttifakı (EFA) Genel Başkanı Lorena Lopez, İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi hakkında açıklama yaptı. Eğitimin en iyi şartlarda sağlanması gerektiğini söyleyen Lopez, “Azınlık insanları diğer insanlar gibi her şeyin en iyisini hak etmektedir.” dedi.

Fransa’nın Strazburg şehrinde gerçekleştirilen EFA Kongresi kapsamında bir açıklama yapan Lopez, geçen nisan ayındaki Batı Trakya ziyaretine atıfta bulundu. Bu çerçevede İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesini de ziyaret ettiğini hatırlatan Lopez, “İskeçe azınlık okulunda çocukların hangi şartlarda eğitim aldığını gördüğümüzde şok olmuştuk.” ifadesini kullandı.

Yunan hükümetinin söz konusu ziyaretten rahatsız olduğuna dikkat çeken EFA Genel Başkanı, sorunun çözümü için yetkililerin bir şey yapmadığını kaydetti.

İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi konusunda EFA’ya üye DEB partisinin yanında olduklarını ve mücadelelerini desteklediklerini belirten Lopez, “Eğitimin toplumlarımız için bir temel taş olduğunu biliyoruz. Eğitimin en iyi şartlarda ve en nitelikli şekilde sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Azınlık insnları diğer insanlar gibi her şeyin en iyisini hak etmektedir.” dedi.

EFA Başkanı Lorena Lopez yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Batı Trakya’daki durumdan haberdarız. Batı Trakya’yı özellikle İskeçe’yi Nisan 2023’te ziyaret etmiştik. İskeçe Azınlık Ortaokulunu da ziyaret ettik ve okulun durumunu gördüğümüzde şok olduk. Ne kadar çok öğrencinin bir yerde, eski bir binada ve İskeçe Azınlık okulunda çocukların hangi şartlarda eğitim aldığını gördüğümüzde şok olmuştuk. Ziyaretimizin Yunan hükümetinde rahatsızlık yarattığını biliyoruz. Bununla birlikte Yunan yetkililer sorunun çözümü için hiçbir şey yapmadı. Üye partimizin yanındayız ve mücadelelerini destekliyoruz. Eğitimin toplumlarımız için bir temel taşı olduğunu biliyoruz. Eğitimin en iyi şartlarda ve en nitelikli şekilde sağlanması gerektiğini düşünüyoruz ve Azınlık insanları diğer insanlar gibi her şeyin en iyisini hak etmektedir.”

EFA Başkanı Lopez’in açıklamalarını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

https://drive.google.com/file/d/1K18al2jpt_bIq-tZDZl7pGdDmg9-9yQU/view?usp=sharing

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu