Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan film Edirne’de çekiliyor

06/10/2023

Batı Trakyalı Müslüman Türk azınlığının lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan filmin çekimleri Edirne’de sürüyor.

Kentin farklı noktalarında çekilen filmin bazı sahneleri Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde gerçekleştiriliyor.

Sadık Ahmet’in eşi ve Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Onursal Başkanı Işık Ahmet, “Film seti olarak mimarlık fakültesi” panelinde öğrencilerle buluştu.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, burada yaptığı konuşmada, Sadık Ahmet’in halkı için mücadele eden büyük bir kahraman olduğunu söyledi.

Ahmet’in hayatının beyaz perdeye aktarılmasının önemine değinen Tabakoğlu, şunları kaydetti:

“Sadık Ahmet’in hayatının bir filme dönüşmesi çok heyecan verici. İnsan unutuyor ama bir film, hem anlatıyor hem öğretiyor hem de büyütüyor. Çok farklı bir şey. Türk sineması çok başka yerlere geldi. Oscar’a aday olabilecek bir filmin buralardan çıkacağını duymak gurur verici. Edirne’yi tercih ettikleri için film ekibine çok teşekkür ediyorum. Açık hava amfisi olan Edirne, açık hava stüdyosu da olabilir.”

Işık Ahmet ise eşinin hayatı boyunca Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlükleri için mücadele ettiğini ifade etti.

Sadık Ahmet adına bir film çekilmesinin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Işık Ahmet, “Demek ki hayatında bazı şeyleri yapmış ve bunları hak ediyor. Filmi çekiliyor. Türkiye’de caddelerde, okullarda, parklarda, köprülerde onun adına rastlıyoruz. Gerçekten hak eden bir liderdi. Böyle liderlerin hayatlarını gençlerin bilmesi gerekiyor.” dedi.

Filmin Genel Koordinatörü Tan Doğan Muzır da Edirne’nin filmin çekimi uygun bir yer olduğunu dile getirdi.

Filmin yapımcılarından Muhammet Usta da güçlü oyuncu kadrosuyla kaliteli bir yapım ortaya çıkardıklarını belirterek, “2024 yılının Türkiye’den Oscar aday adayı filmi olacağımızı şimdiden belirtiyorum.” diye konuştu.

Yunanistan’daki Batı Trakyalı Müslüman Türk azınlığın demokratik hakları için yıllarca mücadele veren merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan filmin çekimleri Edirne’de sürüyor. Sadık Ahmet’in eşi ve Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Onursal Başkanı Işık Ahmet, “Film seti olarak mimarlık fakültesi” panelinde Trakya Üniversitesi öğrencileriyle buluştu. ( Gökhan Zobar – Anadolu Ajansı )

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu