Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

ABTTF’den 8 Ekim yerel seçimlerine ilişkin açıklama

06/10/2023

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) 8 Ekim Pazar günü yapılacak yerel seçimlere ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, halihazırda Batı Trakya Türk toplumu mensubu belediye başkanlarının görev yaptığı Rodop ilinde Kozlukebir ve Yassıköy ile İskeçe ilinde Mustafçova’da belediye başkan ve belediye meclis üyeliği adaylarının tümünün Türk olduğu ve Belediye başkanlığı için Kozlukebir’de üç, Yassıköy’de iki ve Mustafaçova’da dört Türk adayın yarıştığı belirtildi.

Gümülcine, İskeçe, Maronya-Şapçı, Bulustra ve İnhanlı’da ise Batı Trakya Türk toplumu mensubu birçok aday belediye meclis üyeliği için Yunan belediye başkan adaylarının listelerinden seçimlere katıldığı ifade edildi.

Açıklamanın devamında “Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Başkanlığı için beş farklı liste yarışırken başkanlık için en güçlü adaylar halihazırdaki Başkan Hristos Metios ve bir önceki seçimde kendisine çok az farkla kaybeden Hristodulos Topsidis. Onlarca Türk aday da Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Meclisi’ne seçilmek için farklı listelerde yarışıyor” ifadelerine yer verildi.

ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu açıklamasında, “ABTTF olarak toplumumuzun varlığının ülkemiz Yunanistan’da daha güçlü bir şekilde hissettirilmesi, yerel ve bölgesel siyasette karar alma mekanizmalarına doğrudan dahil olarak sorun ve taleplerinin hep gündemde tutulması için oy kullanma hakkına sahip tüm Batı Trakya Türklerini 8 Ekim’de yapılacak seçimlerde mutlaka sandığa giderek oy kullanmaya çağırıyor, tüm Türk adaylara seçimlerde başarılar diliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu