Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Milletvekili Zeybek, vardiyalı eğitim dayatmasını meclis gündemine taşıdı

20/09/2023

SİRİZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi’nde vardiyalı eğitim dayatmasına ve bina sorununa ilişkin meclise soru önergesi sundu.

Önergede milletvekili Zeybek, Yeni Demokrasi hükümetinin soruna çözüm üretmek istemediğini dile getirerek, “Bir yandan yeni bir okul binası yapımı veya yeni bir bina tahsis etmezken, diğer yandan da öğrenci sayısında azalma olmasına rağmen okul binasının uygun olmadığını iddia ederek vardiyalı eğitimi dayatmaktadır” ifadelerini kullandı.

Soru önergesiyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yapam Hüseyin Zeybek şunları kaydetti:

“İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi yeni eğitim öğretim yılına sorunlarla başladı. Okul Aile Birliği, Encümen Heyeti ve öğrenci velileri Öğretim Müdürlüğünün vardiyalı eğitim dayatmasına karşı protesto kararı aldı.

Geçmiş yıllarda daha çok öğrenci sayısı olmasına rağmen sadece sabah vardiyası ile eğitim verilen okulda, bu yıl azalan öğrenci sayısı nedeni ile  okulun  tüm öğrencileri sabah vardiyasında barındırabilecek kapasitede olması göz ardı edilerek, öğleden sonra vardiyası dayatılmaktadır.

Anlaşılacağı üzere Öğretim Müdürlüğünün vardiyalı eğitim yönündeki ani kararı, öğrencileri öğleden sonra katıldıkları kurs ve faaliyetlerden uzaklaşmak zorunda bırakmaktadır.

Tüm bu sorunların kaynağını oluşturan okulun ciddi yapı sorununa yönelik olarak Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’na defalarca soru önergeleri sunduğumuzu da belirtmekte fayda vardır. Bunu takiben yeni bir binaya olan ihtiyaç her geçen gün arttığından okulun yapı sorununu tekrar gündeme getiriyoruz.

İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi 1965 yılında kurulmuştur. Okul 1968’den günümüze kadar İskeçe Eyaleti’nin mülkü olan Hatsistavrou Caddesi 10 numaralı binada faaliyet göstermektedir.19. yy ait olan yapı önce tütün mağazası, ardından İskeçe Kız Lisesi olarak işlev görmüştür.Bina yaşı nedeniyle riskli olan binada, laboratuvar odaları bulunmamakta avlu alanı çok küçük olup bunların yapımı için de gerekli alt yapılar yeterli değildir. 2017 yılında SİRİZA Hükümeti’nin kararıyla aynı cadde üzerinde ve ek bina işlevi gören dört yeni derslik oluşturulmuştur. Bu yeni derslikler okulun ihtiyaçlarını karşılamak ve iki vardiya (sabah ve öğleden sonra) olarak çalışmak zorunda kalmamak amacıyla kurulmuştur.2019 yılında YD hükümeti  öğrenci sayısının fazla olmasını neden göstererek okulu tekrar vardiyalı (sabah ve öğleden sonra) eğitim sistemine döndürmüştür.

Tüm sorunları çözecek olan yeni bir okul binasına geçici bir çözüm olarak, diğer okullarda da uygulanan okulun ek binasına defalarca prokat odaları konulma teklifi de getirilmiştir ancak bu teklife gerek İskeçe Belediyesi gerek Eğitim Bakanlığı sıcak bakmamıştır.

Sonuç olarak YD Hükümetinin bu konuya çözüm üretmek istemediği ve yaklaşımının çelişkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Bir yandan yeni bir okul binası yapımı veya yeni bir bina tahsis etmezken, diğer yandan da öğrenci sayısında azalma olmasına rağmen okul binasının uygun olmadığını iddia ederek vardiyalı eğitimi dayatmaktadır.

•Okul binası elverişli olduğu durumlarda tüm okullarda olduğu gibi öğrencilerin sabah saatlerinde eğitim görmesi her acıdan elverişli olduğundan aynı zamanda  öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarına da hizmet ettiğinden.

•İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi bölgedeki tek azınlık okulu olduğundan  ve öğrencilerine de eşit eğitim hakları verilmesi gerektiğinden.

•Okulun ciddi alt yapı sorununun yetkililer tarafından bilindiğinden ve geçici alınan önlemlerin bir çözüm olamayacağından.

Sayın bakana sorulur?

1.Öğrenci sayısındaki  azalmayı göz önünde bulundurarak  İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi’nin sabah vardiyasında eğitimi sürdürmesini izin vermeyi düşünüyor musunuz?

2.Sorunun tek ve kesin çözümünü olan, İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi’ne yeni bir okul binası inşaa etmeyi  veya yeni bir binaya taşınması ile ilgili gerekli işlemleri başlatmayı düşünüyormusunuz?

3.Okulun bina sorununa kısa vadeli çözüm olarak ek binanın avlusuna Prokat derslikleri yerleştirerek okulun sabah  eğitim vermesini sağlamayı düşünüyormusunuz?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu