Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Mehmet Emin Aga vefatının 17. yıl dönümünde anıldı

09/09/2023

Merhum İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga, vefatının yıl dönümünde anıldı. İskeçe Müftülüğü tarafından 9 Eylül Perşembe günü düzenlenen anma törenine çok sayıda soydaş katıldı.

Müftü Aga’nın vefatının 17. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen tören kapsamında ilk olarak İskeçe Aşağımahalle (Çınar) Camiinde mevlit okutuldu, ardından mezarı başında anma töreni düzenlendi.

Aşağımahalle Camiinde okunan mevlidin ardından katılımcılara, pilav ve ayran ikramı yapıldı. Daha sonra, Mehmet Emin Aga’nın kabri başında anma töreni düzenlendi. Törende konuşan İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Mehmet Emin Aga’nın Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı için önemli mücadeleler verdiğini söyledi.

Eski İskeçe Vali Yardımcısı Musa Vidinli merhum Mehmet Emin Aga ile birlikte yaşadığı anılarını anlattı. Ayrıca törende İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Başkanı (BTAYTD) Başkanı Hüseyin Baltacı, Mustafçova Belediye başkanı Rıdvan Delihüseyin günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı.

Merhum Mehmet Emin Ağa için düzenlene törende konuşma yapan Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, gençlik yıllarında Mehmet Emin Aga’nın hukuk mücadelesini örnek aldıklarını söyleyerek, Mehmet Emin Aga’nın mücadelesinin birçok avukata ilham kaynağı olduğunu belirti. Ünal, birlik ve beraberlik için Mehmet Emin Aga’nın mücadelesinin bir örnek olduğunu vurguladı.

Etkinlikte son olarak aile adına Mehmet Emin Aga’nın oğlu Mustafa Aga söz alarak tüm katılımcılara teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu