Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Orman yangınları kontrol altına alındı

28/07/2023

Yunanistan’ın çeşitli bölgelerinde on gündür süren yangınların hepsi kontrol altına alındı.

Yetkililer, Rodos, Korfu ve Eğriboz’daki çıkan şiddetli yangınların 74 kişinin yaralanmasına neden olduğunu ancak bugünden itibaren koşulların iyileşmeye başladığı bildirildi.

Ülkedeki tüm yangınların söndürüldüğünü ya da kontrol altına alındığını açıklayan Sivil Savunma Bakanı Vassilis Kikilias, yangınlarda üç vatandaş ve iki pilotun hayatını kaybettiğini, 74 itfaiyecinin yaralandığını belirtti.

Yangınların çoğuna ihmal ve kundakçılar neden oldu. Yangın tehlikesinin hala yüksek olduğu uyarısında bulunan Bakan, rüzgar nedeniyle alevlerin yeniden yayılabileceğini söyledi.

Yangınlardan en çok etkilenen Rodos adasında tüm yangınların söndürüldüğü ve sıcaklıkların mevsim normallerine döndüğü bildirildi.

Sivil Savunma Bakanı Vassilis Kikilias, ülkedeki tüm yangınların söndürüldüğünü ya da kontrol altına alındığını açıkladı. Son on günde ülkenin çeşitli bölgelerinde 667 yangının kayda geçtiğini belirten Kikilias, yangınlarda üç vatandaş ile, düşen yangın söndürme uçağında bulunan iki pilotun yaşamını yitirdiğini, 74 itfaiyecinin yaralandığını kaydetti. Yangınlarda tahminlere göre toplam 50 bin hektarlık orman ve bitki örtüsü yandı.

Yangınların çoğuna ihmalin ve kundakçıların neden olduğunu belirten Bakan, kuruluk ve rüzgarlar nedeniyle yangın tehlikesinin hala çok yüksek olduğu uyarısında bulundu. AFP haber ajansına konuşan İtfaiye Sözcüsü de şiddetli rüzgar nedeniyle alevlerin yeniden yayılmaya başlayabileceğini belirterek, “Şu an yayılan bir yangın kalmadı. Durum iyileşiyor ancak süren yangınları kontrol altında tutup söndürebilmek için mücadelemiz sürüyor” açıklamasını yaptı.

Diğer yandan yaklaşık iki hafta boyunca aşırı sıcaklara neden olan hava dalgasının sona erdiği, sıcaklığın Cuma öğleden sonra ülke çapında 36 derece civarında ölçülerek mevsim normallerine döndüğü bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu