Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Milletvekili Ferhat Atina’dan dönüş yolunda dolu yağışının zarara neden olduğu bölgeyi ziyaret etti

28/07/2023

Rodop ili SİRİZA Milletvekili Özgür Ferhat, Atina’dan dönüş yolunda dün (27 Temmuz Perşembe) dolu yağışının ekili arazilerde zarara neden olduğu Rodop iline bağlı Uysallı, Seymen Yahyabeyli ve civar köyleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Tarım Tazminatları Kurumu (ELGA) Müdürü Dimitris Pandazis ile irtabata geçen milletvekili Özgür Ferhat, konuyla ilgili bilgi aldı.

Dolu yağışının yaklaşık 10 bin dönümlük arazide zarara neden olduğunu belirten Ferhat konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“ELGA Müdürü Dimitris Pandazis ile Seymen köyümüzde görüşüp dünkü dolu yağışından büyük zarar gören ekili araziler hakkında detaylı bilgi aldım.

Neredeyse 10 bin dönümlük bir zarar alanı bulunmakta, çiftçiler tarafından ürünlerin yetiştirilmesinin son aşamaya gelmiş olması bununda tüm gider ve masraflarının karşılanmış olması ve bu dönemde bu zararın meydana gelmesi  üreticilerimizi ekonomik olarak çökertmiştir.

Yerel ELGA yetkililerinin çalışmalarını bitirmesi üzerine merkezi ELGA Müdürü ile Atina’da görüşüp, gerçek zararın yüzde yüzünün tazminat olarak ödenmesini ve üreticilerimizin ülkenin diğer bölgelerinde buna benzer durumlarda olduğu gibi bazı muafiyetlerden yararlanmasını talep edeceğim.

Ürünlerini sezonun en kritik noktasında kaybeden tüm çiftçilerimize tekrar geçmiş olsun diyerek,temsilcileri olarak her daim yanlarında olduğumu belirtirim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu