Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Gerapetridis: “Erdoğan ve Miçotakis Eylül’de New York’ta bir araya gelebilir”

17/07/2023

Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetridis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Kiryakos Miçotakis’in eylül ayında New York’ta bir araya gelebileceğini söyledi. Gerapetridis, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinin AB ile Türkiye yakınlaşması için temel bir unsur olduğunu belirtti ve Yunanistan’ın Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri kurmayı hedeflediğini vurguladı.

Kathimerini gazetesine konuşan Gerapetridis, Ankara ile Atina ilişkilerini değerlendirdi.

Erdoğan ile Miçotakis’in eylül ayında New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında da bir araya gelebileceğini belirten Gerapetridis, “İyi niyetle bir diyalog süreci başlatıyoruz, bu yeni çabanın dürüstlük ve güvenle karakterize edilmesini istiyoruz. İlk adım atıldı. Ege’de şu anda hakim olan sakinlik, bu yeni başlangıcın verimli olabilmesi için gerekli bir ön koşuldur.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan ile Türkiye ilişkilerinin normalleşmesindeki ilerlemenin, AB ile Türkiye yakınlaşması için temel bir unsur olduğunu öne süren Gerapetridis, bu yakınlaşmanın son derece hassas bir bölgede istikrara katkıda bulunacağını belirtti ve “Yunan hükümeti bir işbirliği ve diyalog ortamı istiyor.” dedi.

Yunanistan ile ABD ilişkilerine de değinen Gerapetridis, “ABD ile güçlü bir savunma işbirliği geliştirdik ve siyasi diyaloğumuzu derinleştiriyoruz. Bu işbirliği kapsamında ABD’nin savunma sistemlerimizi daha da güçlendirmesi normal ve beklenen bir durumdur.” değerlendirmesini yaptı.

Devlet Bakanı Akis Skerços da ülkesinin temel hedeflerinden birinin Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri kurmak olduğunu kaydetti.

Bir televizyon programında Türkiye-Yunanistan ilişkilerini değerlendiren Skerços, Yunanistan’ın temel hedeflerinden birinin Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri kurmak olduğunu, Yunanistan’ın olduğu gibi Türkiye’nin de kırmızı çizgilerinin bulunduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu