Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

15 Temmuz şehitleri Gümülcine’de anıldı

15/07/2023

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” nedeniyle Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nda anma etkinliği düzenlendi. Anma etkinliği 15 Temmuz Cumartesi günü sabah saatlerinde gerçekleştirildi.

15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yedinci yıl dönümünde Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nda yapılan anma törenine Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileri katıldı.

Anma etkinliği şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Gümülcine Müftülüğü’ne bağlı din görevlisi İsmail Ahmet tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSU AYKUT ÜNAL

Etkinliğin devamında Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Türk milletinin eşi benzersiz bir kahramanlık gösterdiğini dile getiren Ünal şunları kaydetti:

“Türk demokrasisini ve milletini hedef alan 15 Temmuz hain darbe girişimi, halkın ve yüreğindeki vatan-millet sevgisinden aldığı kudretle hareket eden güvenlik güçlerinin demokrasiyi ve kendi iradesiyle seçtiği idareyi koruyarak sergilediği mücadeleyle akim bırakılmıştır. Bugün, bu mücadelenin yedinci anma gününde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle bir araya geldik.

Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, hain darbe girişimine Türkiye yüzyılının kahramanları “dur” demiş, darbecilere geçit vermemiştir.

Gazi Meclisimizi bombalayan, savunmasız sivillere ateş açanlar karşısında yüce Türk milleti cesareti ve kararlılığıyla eşi benzersiz bir kahramanlık göstermiş, Türk demokrasisini canı pahasına savunmuştur.

Bu şanlı direnişte bulunan, 251 kahramanımız şehitlik mertebesine ulaşmış ve iki binden fazla kahramanımız yaralanmıştır.

Mazisindeki zaferleriyle değerlenen şerefli Türk üniforması içine saklanan müsveddeler, sivil-asker-polis vatan evlatlarını gözlerini kırpmadan şehit etmişler, Gazi Meclisimizi hedef alarak millet iradesini hiçe saydıklarını göstermişlerdir.

Ülkeyi kaosa sürüklemek üzere yetiştirilmiş, beynini ve aklını bir meczuba satmış hainler olarak tarihte yerlerini almışlardır.

Tarih onları, ayrıca, onlara sempati duyanları ve onları haklı görenler ile herhangi şekilde destekleyenleri de affetmeyecektir.

Anavatanın karşılaştığı bütün zorluklarda olduğu gibi hain darbe girişimi sırasında siz değerli soydaşlarımızın desteğini yakından hissettik.

İstanbul-Çengelköy’de darbeciler tarafından açılan ateş sonucu göğsüne aldığı iki kurşunla şehit düşen merhum Mustafa Cambaz, Batı Trakyalı soydaşlarımızın sözkonusu darbe girişimine karşı duruşunun sembol ismi olmuştur.

Değerli katılımcılar,

Adli süreç, Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının ve iltisaklılarının ne derece zararlı, kendilerinden başka kimseye faydası olmayan, toplumu bölen ve kurumları aşındıran kanser hücreleri olduğunu ortaya çıkarmıştır.

FETÖ yapılanması yurtdışında da farklı oluşumlarla varlığını sürdürüyor.

Bu yapılanma, bulunduğu ülkeler ve toplumlar için de bir tehdittir.

Bunlara desteğin son verilmesi, hukuki gibi görünen tüm faaliyetlerinin incelenmesi ve kaçakların iadesi haklı beklentimizdir.

FETÖ’nün bulunduğu her ülke için büyük bir tehdit olduğunu her fırsatta muhataplarımızın dikkatine getiriyoruz.

FETÖ ile mücadelemizi hem yurt içinde hem yurt dışında sağlam bir iradeyle devam ediyoruz. Bu mücadelemizi hukuk devleti sınırlarının içinde temel hak ve özgürlüklerin korunması ilkeleri temelinde yürütüyoruz.

Kıymetli vatandaşlarımız ve çok değerli soydaşlarımız,

15 Temmuz gecesi hainlerin kurşunları ve bombaları altında son nefeslerini veren 251 şehidimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Türk demokrasinin, halkımızın kahramanlığıyla ne kadar sağlam temellere dayandığını gösteren bu anlamlı günde yanımızda olduğunuz için şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.”

GÜMÜLCİNE MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF

15 Temmuz şehitleri için duayı ise Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu