Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

15 Temmuz şehidi Mustafa Cambaz anıldı

15/07/2023

15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında şehit olan Yeni Şafak gazetesinin foto muhabiri Mustafa Cambaz, doğduğu köy Menetler’de anıldı.

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’deki hain darbe girişimi sırasında şehit düşen Mustafa Cambaz’ın köyü Menetler’de, mevlit ve Kur’an-ı Kerim okundu.

Törene Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Muavin Konsolos Barış Çulha, DMT Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman, Kozlukebir Belediyesini temsilen meclis üyesi Yusuf Salih, Kozlukebir Belediye başkan adayları Erdem Hüseyin ve Tarkan Multaza, Gümülcine Belediyesi meclis üyesi Mesut Mehmet, Trakya Tütün Üreticileri Kooperatifi Başkanı Sinan Ahmet, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık ve din görevlileri katıldı.

Törende din görevlilerince mevlit ve ilahiler okundu, dualar yapıldı.

Etkinliğin duasını Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftü’sü İbrahim Şerif yaptı.

Ayrıca İbrahim Şerif günün anlam ve önemini belirten kısa bir konuşma da yaptı. İlk olarak Gümülcine Başkonsolosluğuna anma etkinliğine katılımlarından dolayı teşekkür eden müftü Şerif, Mustafa Cambaz’ın 7 yıl önce ana vatanı için şehit olduğunu belirtti. Mustafa Cambaz ile Batı Trakya Türklerinin gurur duyduğunu kaydeden Şerif, “batı Trakya O’nunla gurur duyuyor, İnşallah Cenabı Allah O’nun makamını Cennet eyler” diyerek sözlerini tamamladı.

“15 TEMMUZ GECESİ VATAN HAİNLERİNİN ZEHİRLERİNİ KURŞUN OLARAK AKITTIĞI GECEDİR”

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Bu akşam şehitlerimizi anmak için buradayız. 15 Temmuz gecesi vatan hainlerinin zehirlerini kurşun olarak akıttığı gecedir. Biz bu direnişe halk olarak, ülkesin seven insanlar olarak ‘dur’ dedik. Bu zafer, halkın zaferiydi. 15 Temmuz gecesi Mustafa Cambaz kardeşimizi de o gece kaybettik. Ruhu şad mekanı Cennet olsun, ailesine sabırlar diliyorum” diye konuştu.

Etkinliğin sonunda katılımcılara yemek ikram edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu