Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Akademisyenlerden göçmen faciasıyla ilgili yetkililere açık mektup

12/07/2023

Yunanistan’da 332 akademisyen, Mora Yarımadası açıklarında meydana gelen göçmen faciasıyla ilgili Avrupa Birliği (AB) ve ülke makamlarına açık mektup gönderdi.

Akademisyenlerin Başbakan Kiryakos Miçotakis ile denizcilik, göç ve iltica bakanlıklarına ilaveten AB Komisyonu ve AB’nin dış sınırlarının yönetiminden sorumlu ajansı Frontex’e gönderdiği mektupta, Yunan makamları tarafından verilen çelişkili ifadelere dikkat çekildi.

Mektupta, Yunan makamları tarafından uygulan geri itmelerin sonlandırılması gerektiği belirtildi.

Batan göçmen teknesine yardımın gecikmesi veya hiç sağlanmamasına dikkat çekilen mektupta şu ifadeler kullanıldı:

“Trajik olayla ilgili soruşturma devam ederken, arama ve kurtarmaya ilişkin uluslararası hukukun mevcut durumunun kasıtlı veya kasıtsız olarak yanlış yorumlanmasından kaçınmak önemlidir. Arama ve kurtarma amacıyla, açık denizler veya uluslararası sular devletler arasında bölgelere ayrılmıştır. Bu durumda risk altındaki göçmen gemisi Yunanistan’ın arama kurtarma bölgesi içindeydi ve bu nedenle Yunanistan’ın yasal olarak kurtarma yükümlülüğü vardı.”

Frontex’in de arama kurtarmaya ilişkin yasal yükümlülükleri hakkında endişelerini dile getiren akademisyenler, Frontex’in, göçmenlerin hayatını kurtarmak için teknenin ilk kez görülmesinden sonra beklenen tüm önlemleri alıp almadığına dair bağımsız bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Yunanistan açıklarında facia

Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda bulunan Navarin’den 47 deniz mili uzaklıktaki uluslararası sularda 14 Haziran’da düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi alabora olmuş, 82 kişi ölmüş, 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirilmişti.

Sivil toplum kuruluşu Alarm Phone’a göre teknede yaklaşık 700 kişi bulunuyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu