Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Kendine gelecekte siyaset arayan kişilere taviz vermemeliyiz”

19/05/2023

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, 21 Mayıs seçimlerine ilişkin ÜLKÜ’ye açıklamalarda bulundu.

Türk Azınlığın Lozan Antlaşması’ndan doğan haklarına vurgu yapan Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, “Bu anlaşmadan doğan haklarımıza zarar getirecek herhangi bir davranışta bulunan bir siyasiye veya kendine gelecekte siyaset arayan insanlara taviz vermemelerini tavsiye ederim” dedi.

Azınlık insanının son siyasi gelişmeleri gözden geçirmeleri gerektiği tavsiyesinde bulunan müftü Şerif, “Öncelikle bu seçimlerin ülkemize ve Batı Trakya Türk Azınlığımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Azınlık siyasetini takip eden insanlar bugüne kadar yaşanan gelişmeleri gözden geçirmelerini tavsiye derim. Bizim derdimiz Lozan Antlaşması ile kalan bir Azınlık olarak, Lozan Antlaşması’ndan doğan haklarımızı kullanmak istiyoruz. Bu anlaşmadan doğan haklarımıza zarar getirecek herhangi bir davranışta bulunan bir siyasiye veya kendine gelecekte siyaset arayan insanlara taviz vermemelerini tavsiye ederim. Bizlerin Lozan Antlaşması’na göre hareket etmemiz, haklarımızı koruyabilmemiz için de birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz gerekir. Azınlığımızın Lozan Antlaşması’ndan doğan haklarına bunlara zarar veren söylem ve eylemlerde bulunan kişilere hiçbir zaman yaklaşmamalarını tavsiye ederim” diye konuştu.

“Seçim herkesin demokratik hakkıdır, kimseye karışmaya hakkımız yok” diyen müftü Şerif, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe bu dönemde daha çok ihtiyacımız var. Çünkü bir çok haklarımız ihlal edilmeye devam ediyor. Artık birlik ve beraberlik içinde olabilecek insanların seçilmesini arzu ediyorum. Tercih aşamasında da bu davaya sahip çıkan insanlarımız olmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu