Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler dini azınlıkla ilgili efsanelerle zehirlenmemeli”

28/04/2023

Başbakan Kiryakos Miçotakis 27 Nisan Perşembe günü İskeçe ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarda, “Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler dini azınlıkla ilgili efsanelerle zehirlenmemeli” ifadelerini kullandı.

Trakya’nın, farklı kültürdeki vatandaşların uyum ve barış içinde yaşadığı söyleyen Miçotakis, Trakya’yla ilgili olarak, içte yasalar önünde eşitliğe, dışta ise uluslararası hukuk kuralları ve iyi komşuluk ilişkilerine dayanan bir anlayışa sahip olduklarını iddia etti.

Yunanistan ve Türkiye’nin seçime doğru gittiğini belirten Miçotakis, “İki ülke arasındaki ilişkiler, seçim yarışındaki gerginliğe malzeme olmamalı. Ayrıca ilişkilerimiz Trakya’daki dini azınlıkla ilgili efsanelerle zehirlenmemeli. Başka amaçların aracı haline gelmek isteyen herhangi bir vatandaşımızın olduğunu sanmıyorum. Türk yöneticilerin çok iyi anlaması gerekir ki anlaşma ve tarih tahrif edilerek gerçekler değiştirilemez. Tabii ki haritada bulunan ve her zaman mavi kalacak olan Yunan adaları ve bölgeleri de kırmızıya boyanarak gerçekler değiştirilemez” diye konuştu.

Miçotakis konuşmasında Yunanistan’ın Türkiye’deki deprem felaketinde yardıma koşan ilk ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Buna teşekkür ederken aynı zamanda tahrik edemezsiniz. İskeçe’den bir kez daha vurgulamak istiyorum. Her türlü saldırganlığa hazırlıklı bir şekilde cevap veriyoruz. Mantıksız olanla diyalog yapmıyoruz. Her türlü iyi niyeti kucaklıyor ve buna karşılık veriyoruz. Türkiye ile aramızdaki en temel sorun olan Ege ve Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının belirlenmesi konusunu incelemeye hazırız. Ancak egemenlik haklarımıza her türlü saldırıya karşıyız. Ege’nin diğer yakası kullandığı sözcükler konusunda dikkatli olmalı. Aynı zamanda niyetlerinde de ümit ediyorum ki samimidir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu