Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Levent Sadık Ahmet: “Türklüğünüzden asla vazgeçmeyin”

19/03/2023

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi ile Gümülcine Türk Gençler Birliğinin (GTGB) düzenlediği “Dr. Sadık Ahmet” konulu kompozisyon yarışmasının sonuçları 18 Mart Cumartesi günü düzenlenen bir törenle açıklandı. Yarışma sonucunda birincilik ödülünü Hazal İsmail kazanırken, Ege Şerif Ali ikinci, Ceylin Dila Emin üçüncü oldu.

Törende merhum lider Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet’in gençlere hitaben yaptığı konuşmada, “Batı Trakya Türk Azınlığı olarak Türklüğünüzden asla vazgeçmeyin. Karşınıza ne zorluklar çıkarsa çıksın, Türklüğünüzde asla vazgeçmeyin. Balkanlarda, dünyada yaşanan gelişmeleri görüyorsunuz. Onun için çok dikkatli olalım” sözleri damga vurdu.

“Dr. Sadık Ahmet” konulu kompozisyon yarışması etkinliği, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü sebebiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Etkinlik kapsamında katılımcılara, Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.

Daha sonra protokol konuşmalarına geçildi. GTGB Başkanı Sedat Hasan söz aldı. Başkan Sedat Hasan tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Batı Trakya Türklerinin azınlık ve vatandaşlık haklarını kısaca insanca yaşama şartlarının sağlanması için ömrünü bu yola adayan merhum liderimiz ve ebediyete intikal eden dava arkadaşlarını da bu vesileyle bir kez daha minnet ve özlemle yad ediyorum” ifadelerine yer verdi.

DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu konuşmasında, “Rahmetli liderimiz sadece sadece partimizin değil, aynı zamanda ekalliyete düşmüş mazlum bir halkın talihini değiştirmek üzere amansız bir mücadele vererek ve bizlere her daim ışık tuttan, bu mücadeleyi şaibeli bir elim trafik kazası vererek noktaladığını sananlar bilmeliler ki büyük bir yanılgı içerisindeler. Dr. Sadık Ahmet ölmedi ve asla ölmeyecek. Bunun en güzel örneği de bugün bize Dr. Sadık Ahmet’I anlatan minik yüreklerdir” ifadelerine yer verdi.

“SİZ GENÇLER, CESUR OLUN, ÖZVERİLİ OLUN VE ÇALIŞIN, ÇALIŞIN”

Son olarak merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi ve DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet söz aldı. Konuşmasında özellikle Batı Trakya Türk gençlerine seslenen Işık Sadık Ahmet, “18 Mart günü vesilesiyle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi özlem ve minnetle anıyorum. Türkiye devleti Çanakkale’de destan yazdığı yazdığı gibi, deprem dolayısıyla bu zor günleri de atlatacaktır. Bu anlamda Batı Trakya Türklerine, Türkiye’ye desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’i bu yarışmada küçücük gönüllerine sığdıran çocuklarımızı yürekten tebrik ediyorum. Sizlerin gelecekte karşınıza çıkabilecek engelleri aşacağınıza yürekten inanıyorum. Önümüzde bir seçim dönemi var. Siyasi ve popülist yaklaşımlara aldanmayalım, çok dikkatli olalım” diye konuştu.

Son olarak Işık Sadık Ahmet sözlerini, “Siz gençler, cesur olun, özverili olun ve çalışın, çalışın” diyerek tamamladı.

Etkinliğin sonunda da Dr. Sadık Ahmet’in portresi, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan tarafından Gümülcine Türk Gençler Birliği lokaline asıldı.

Etkinlik, plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Etkinliğe; Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve eşi İlayda Ünal, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, BAKEŞ Başkanı Dr. Hüseyin Bostancı, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Hasan Karaömer’in yanı sıra yüzlerce soydaş katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu