Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Gravanis, Gümülcine Belediye yönetimini sokak köpekleri konusunda eleştirdi

10/02/2023

Gümülcine Belediyesi ana muhalefetteki Ortak Vizyon liste başkanı Antonis Gravanis, yönetimi sokak köpekleri konusunda eleştirdi.

“Belediye Başkanının sorumluluğunda, vatandaşlar aynı görüntülere maruz kalıyorlar. Görünen o ki, dört yıldan beri Garanis, sahipsiz sokak hayvanlarının yarattığı bu durumun kendi sorumluluğu dahilinde olduğunu idrak edememiş gibi bir izlenim veriyor” diyen Gravanis, “Belediye Başkanının, Gümülcine Belediyesinin sahipsiz sokak hayvanları için ayrılan bütçe için -yıllık yarım milyon euro! –  böbürlendiğini görüyoruz. Oysa ki günbegün bu vahim durum daha da kötüye gidiyor. Tabii ki, bu durum sadece vatandaşlar için acı verici değil; hayvanlar için de acı verici bir durum. Aynı zamanda, Belediye Başkanı, belediyemizin içinde bulunduğu bu durumdan, komşu belediyeleri sorumlu tutmakta ve kınamaktadır. Oysa ki kendisi, bu problemi çözme doğrultusunda inisiyatif alıp hiçbir ortak eylemde ve işbirliğinde bulunmamıştır. Hayvan bakımevi sorumlularının gösterdikleri çabalara rağmen problemin gittikçe büyümeye devam etmesinin sebebi, Belediye Başkanının etkisiz oluşudur” ifadelerine yer verdi.

Konunun çözümüne ilişkin önerilerde bulunan Gravanis açıklamasında şunları kaydetti:

“Önerimiz; derhal bir veterinerden, hayvan bakımevi mensuplarından ve polis teşkilatının herhangi bir temsilcisinden oluşan sahipsiz sokak hayvanları ve sahipli hayvanlar için bir Denetim Kurulu kurulmasını öneriyoruz. Bu kurula verilecek olan yetkiler dahilinde, köylerden ve hayvan yetiştirme tesislerinden başlayarak, hayvan bakımında sahiplerin kanunlara (kısırlaştırma, çipleme gibi vs. konularda) uyup uymadığı denetlenecek. Ηatta kurulacak olan bu Kurul gerekli durumlarda sahipsiz sokak hayvanlarını, zamanında ve tamamını, toplayıp kısırlaştırmaya gidecektir. İlaveten, sahipli hayvanların sahiplerinin sorumluluğunda kısırlaştırma konusunda ilgilenilecek ve eğer maddi imkânsızlık söz konusu ise, kısırlaştırma masraflarını Belediye üstlenecektir.

Aşamalı bir şekilde sahipsiz sokak havyalarının azalması konusunda defalarca bahsetmiş olduğumuz önerimizi sunduğumuzu hatırlatmak isteriz. Lakin Belediye Başkanının şahsi sorumluluğu dahilinde önerimiz hayata geçirilmemektedir. Belediyenin, vatandaşları bilgilendirme ve duyarlılaştırma kampanyası düzenlemesi gerektiğini belirtmek isteriz. Kampanyanın temel hedefi; şehirde, köylerde, ağıllarda vs.,   hayvan sahibi kişilerin kanun hakkında bilgilendirilmesi ve yükümlülüklerini yerine getirmesidir.

Önceliğimiz tüm ilgili kuruluşların ve toplulukların, hayvanları koruma derneklerinin ve hatta diğer Belediye meclis gruplarının iş birliği içerisinde olmasıdır. Bu şekilde herkes tarafından uygulanacak, daha verimli ve başarılı bir politikaya yön verilecektir. Özellikle, belediye makamından sadece vatandaşların saygısını değil, hayvanların da saygısını istiyoruz. Sayısızca canlılar Gümülcine sokaklarında, bakımsız ve korumasız halde yaşamaktalar. Tabii ki bunun sonucunu kestirmek mümkün değil. Sizce, bu canlılar böyle bir muameleyi hakkediyor mu sn. Başkan?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu