Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Vatandaşlar artık sadece oy toplamak amaçlı seçim öncesi ziyaretlere, vaatlere kanmıyorlar”

16/01/2023

İskeçe PASOK Milletvekili Burhan Baran, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Batı Trakya ziyaretiyle ilgili, “Yeni Demokrasi hükümetinin dört yıllık iktidarı boyunca, bu bölgedeki  yapılanlar konusundaki yetersizliğini  bir kez daha açığa çıkarmış  oldu. Vatandaşlar artık sadece oy toplamak amaçlı seçim öncesi ziyaretlere, vaatlere kanmıyorlar” açıklamasında bulundu.

İskeçe PASOK Milletvekili Burhan Baran, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Batı Trakya ziyaretiyle ilgili açıklama yayımladı.

Baran açıklamasında, kurulan Partiler Arası Kalkınma Komisyonu’nun bölge halkına umut verdiğini, ancak alınan kararların uygulanmadığına dikkat çekti.

Milletvekili Burhan Baran tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Başbakan Mitsotakis’in Doğu Makedonya ve Trakya  eyaletine yapmış olduğu ziyareti esnasında, malesef Yeni Demokrasi hükümetinin dört yıllık iktidarı boyunca, bu bölgedeki yapılanlar konusundaki yetersizliğini bir kez daha açığa çıkarmış  oldu. Vatandaşlar artık sadece oy toplamak amaçlı seçim öncesi ziyaretlere, vaatlere kanmıyorlar.

İktidarda bulunan Yeni Demokrasi partisi tarafından, Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinin kalkınması için  kurulan Partiler Arası Kalkınma Komisyonu, halkımıza umut vermişti, ancak hükümetin vermiş olduğu sözlere rağmen ne yazık ki Komisyon’un aldığı kararlar nihayetinde uygulanamadı. Sayın başbakan, Partiler Arası Kalkınma Komisyon’unda yer alan, Doğu Makedonya ve Trakya ile ilgili kalkınma projelerinin hangi aşamada oduklarını bizlere de bildirebilir mi acaba.

Doğu Makedonya ve Trakyadaki yüksek işsizlik oranı, gençlerin  yurt dışında çalışmalarına sebep olur iken, bölgemizi ekonomik ve de demografik olarak çökertmektedir. Yeni iş alanlarının oluşabilmesi için, Porto Lagos limanının en verimli şekilde kulanılması ve ayrıca ticaretin ve de turizmin artması için bölgemizi daha kolay şekilde ulaşılır hale getirecek alt yapıya sahip projeler gerektirmektedir.

Mecliste bölgedeki devlet sağlık kurumları ile ilgili sunmuş olduğum birçok soru önergeleri ile, varolan sorunları tespit edip açığa çıkarmama rağmen sayın başbakan Ksanthi (İskeçe) devlet hastanesini ziyaret etme nezaketinde bile bulunmadı.

Son olarak, sayın Mitsotakis’in, azınlığı en çok ilgilendiren azınlık eğitimi ve de sorunları konusuna hiç değinmemesini de belirtmek isterim.

Sayın Başbakan, iktidarda bulunduğu dönemde fırsatı var iken, Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesinin kalkınması konusunda verdiği sözleri ne yazık ki tutmamış oldu.

Yaklaşan seçimlerde Doğu Makedonya ve Trakya halkının vereceği karar kendi ve de yaşadıkları bölgelenin geleceğini belirleyecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu