Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İskeçe Türk Birliği’nin hak arama mücadelesi hakkında istişare toplantısı

14/01/2023

İskeçe Türk Birliği (İTB) yöneticileri ile İTB hukuk danışmanlarının katılımıyla yapılan toplantıda, İskeçe Türk Birliği’nin hak arama mücadelesi ve hukuk süreci ele alındı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle, İskeçe Türk Birliği hukuk danışmanları Ahmet Kara ve İlker Çavuşoğlu’nun katılımıyla 13 Ocak 2023 Cuma akşamı yapılan toplantıda, İskeçe Türk Birliği’nin sürdürdüğü hak arama mücadelesi değerlendirildi ve bundan sonra takip edilecek yol haritası hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantıda, Aralık ayında yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında aralarında İskeçe Türk Birliği’nin de bulunduğu ve “Bekirusta Dava Grubu” olarak bilinen Batı Trakya Türk Azınlık derneklerinin AİHM süreciyle ilgili kararlarının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Ayrıca, İskeçe Türk Birliği’nin hak arama mücadelesinin, gerek yerel düzeyde gerekse uluslararası alanda dile getirilmesi değerlendirildi. Ayrıca, İTB yöneticileri ile hukuk danışmanlarının katılımıyla değerlendirme toplantıların belirli aralıklarla yapılması kararlaştırıldı.

“40 YILDIR DEVAM EDEN BİR HAK ARAMA MÜCADELESİ”

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, hukuk danışmanları Ahmet Kara ve İlker Çavuşoğlu’na verimli işbirliği ve hizmetleri için teşekkür ederek, hak arama mücadelesinin bundan sonra daha da azimle devam edeceğini vurguladı. İTB Başkanı Ahmetoğlu şunları kaydetti: “2023 yılı İskeçe Türk Birliği ve mücadelesi için son derece önemli ve anlamlı bir yıl. 1983 yılında isminde ‘Türk’ ibaresi olduğu için İskeçe Türk Birliği’nin tabelasının polisler tarafından sökülüp alınmasıyla başlayan hak arama mücadelemiz 40. yılına girdi. 40 yıldır süren bir mücadele. Ayrıca 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde haklı bulunarak davayı kazanmamızın üzerinden de 15 yıl geçti. Ülkemiz Yunanistan ne yazık ki AİHM kararlarını uygulamamakta ısrar ediyor. 40 yıldır devam eden bu mağduriyet ve bu haksızlık, AİHM kararlarına rağmen iade edilmeyen İskeçe Türk Birliği’nin yasal statüsü ve tüzel kişiliği. Mücadelemizin 40. yılında demokrasi, insan hakları ve hukuk adına vatandaşı olduğumuz ülkemiz Yunanistan’a bir kez daha çağrıda bulunarak bu haksızlığa son vermesini ve Batı Trakya Türk Azınlığıyla ilgili AİHM kararlarını uygulamasını talep ettiğimizi tekrarlıyoruz. Kırk yaşına basmış olan bu mücadelemizi demokrasi ve hukuk galip gelene kadar bıkmadan, usanmadan, azimle sürdüreceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu