Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Miçotakis: “Bu bölge, vatan savunmasında hep ön saflarda yer almıştır”

13/01/2023

Başbakan Kiryakos Miçotakis 13 Ocak Cuma günü Batı Trakya’yı ziyaret etti.

İskeçe’den başladığı ziyaretine Gümülcine’de devam eden başbakan Miçotakis, Gümülcine Müzik Sarayında halka hitaben bir konuşma yaptı.

Miçotakis burada yaptığı konuşmada, “İlk hükümet dönemimiz yakında sona eriyor. Yunan halkının oylarıyla ikinci dönem açılıyor. Çok şey başardık. Ama yine de güçlü bir komutla aynı ve hatta daha hızlı sağlam ve cesur adımlarla devam edebiliriz. Bizlere 4 yıllık süreyi tamamlayamayacağız dediler ve burada tamamlıyoruz. Bize seçim yasasını değiştirirsiniz dediler, biz de aynen devam ettirdik. Hep birlikte bunların üstesinden geldik” ifadelerine yer verdi.

“KOSTAS MİÇOTAKİS BURADA, “YASALAR ÖNÜNDE EŞİTLİK” (İSONOMİA – İSOPOLİTİA) UYGULAMASINI KURAN İLK KİŞİYDİ”

Meriç’te inşası planlanan çit konusuna da değinen Miçotakis, “Savunma çiti yakında tüm Meriç sınırı boyunca uzatılacak. Yeni yılın ilk turu için Doğu Makedonya ve Trakya’yı seçtim. Kostas Miçotakis burada, “Yasalar Önünde Eşitlik” (İsonomia – İsopolitia) uygulamasını kuran ilk kişiydi. Bu bölge, vatan savunmasında hep ön saflarda yer almıştır. Burada farklı dinlerden Yunan vatandaşlarının uyumlu bir şekilde bir arada yaşamasını sağladık” dedi.

“TEHDİTLERE KAPILARIMIZI KAPALI TUTUYORUZ AMA VERİMLİ TEMASLARA HER ZAMAN AÇIĞIZ”

Son dönemde Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan ilişkilere de değinen başbakan Miçotakis, “Türkiye hükümeti ne yazık ki kendi vatandaşlarına yönelik bir provokasyon çılgınlığı yürütüyor. Tarihi kimse yeniden yazamaz. Uluslararası hukuka, deniz hukukuna ve Lozan Antlaşması’na sadık kalarak saldırganlığa karşı hazırız. Tehditlere kapılarımızı kapalı tutuyoruz ama verimli temaslara her zaman açığız. Biz barış, sorumluluk ve meşruiyet gücüyüz. Türkiye ile diyaloğa her zaman hazırız ama mantıksız diyalog olmaz. Bir gece ansızın geleceğim diye bağıranlar, bir gece uyanırlar ve aniden gerçeklere sert iniş yapabilirler. Ulusal ve Avrupa sınırlarımız korunmaya devam edecek. Güçlü bir Yunanistan’ın güçlü bir Trakya, güçlü bir Trakya’nın da güçlü bir Yunanistan anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN ÜLKEMİZ BÜYÜME ORANLARINDA REKOR KIRIYOR. HERKES DAHA AZ VERGİ ÖDÜYOR”

Son olarak başbakan Kiryakos Miçotakis, “Dedeağaç’ı yeni enerji haritasının stratejik merkezi haline getirerek buraya en büyük jeopolitik yatırımı yaptık. Bugün ülkemiz büyüme oranlarında rekor kırıyor. ihracata yatırım yaparak, birçok yeni istihdam yarattık. Herkes daha az vergi ödüyor” görüşlerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu