Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Yunanistan Libya’nın Atina Büyükelçiliğine sözlü nota Verdi

11/01/2023

Yunanistan Dışişleri Bakanlığının, “SANCO SWIFT” isimli sismik araştırma gemisinin Girit’in güneyi ve batısında yürüttüğü araştırma faaliyetlerine Libya’nın verdiği tepkiye, sözlü notayla yanıt verdiği bildirildi.

Yunan basınının diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Libya’nın Atina Büyükelçiliğine sözlü nota verdi.

Notada, “SANCO SWIFT” isimli sismik araştırma gemisinin faaliyet yürüttüğü Girit’in güneyi ve batısının, Yunanistan’ın yetki alanında olduğu ileri sürüldü.

Türkiye ve Libya arasında imzalanan mutabakat muhtıralarının, Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle tanınmadığının, Libya’nın Atina Büyükelçiliğine iletildiği kaydedildi.

LİBYA YUNANİSTAN’I KINAMIŞTI

Libya Dışişleri Bakanlığı, 7 Aralık 2022’de, Atina yönetiminin, Akdeniz’de Libya ve Yunanistan deniz sınırlarında, petrol ve doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleri için uluslararası şirketlerle anlaşma yapmasını kınamıştı.

Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan’ın, ülkede yaşanan “krizi fırsat bilerek” deniz yetki alanları konusunda kendi tutumunu Libya’ya dayatmak hedefiyle tartışmalı bölgelerde sismik araştırma yapmak için uluslararası şirketlerle anlaştığı kaydedilmişti.

TÜRKİYE VE LİBYA, YUNANİSTAN’A ORTAK YANIT VERMİŞTİ

Türkiye ve Libya, aralarında imzalanan hidrokarbon ve deniz yetki alanlarının sınırlandırılması mutabakatlarından duyduğu rahatsızlığı Birleşmiş Milletler’e (BM) ileten Yunanistan’a, geçen yıl aralık ayında ortak yanıt vermişti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Libya’nın BM Daimi Temsilcisi Taher El-Sonni’nin BM Genel Sekreterliğine gönderdiği mektupta, Yunanistan’a, “iki komşu ülkenin egemen kararlarına saygı duyması” çağrısı yapılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu