Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Büyükelçi Özügergin Türkiye’yi “4. Balkanlar ve Karadeniz Forumu”nda temsil etti

15/12/2022

Atina’da gerçekleşen etkinlikte Türkiye’yi Atina Büyükelçisi Burak Özügergin temsil etti.

Büyükelçi Özügergin, “4. Balkanlar ve Karadeniz Forumu”nun (BBSF 2022) açılış törenine katılarak bölgedeki enerji ve iklim değişikliğine ilişkin düşüncelerini paylaştı.

13-14 Aralık tarihlerinde Atina Akropolis Müzesi’nde gerçekleşen “4. Balkanlar ve Karadeniz Forumu” nda “2022 sonrası Avrasya bağlantı noktası: güvenlik, ticaret ve yatırımlar için yüksek riskli bölgeler” başlıklı konular ele alındı.

Türkiye’nin Atina Büyükelçileri Burak Özügergin, Mısır Büyükelçisi Omar Amer Youssef, Yunanistan Enerji Bakanlığı Enerji ve Mineral Hammaddeler Genel Sekreterliği Ofisi Müdürü Dimitrios Kardomateas ve ABD’nin Atina Büyükelçiliği Ekonomik İşler Müsteşarı Erik Holmgren forumda konuşmacı olarak yer aldı.

Bu yılki Balkanlar ve Karadeniz Forumu her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan dürüst, tutarlı ve yapıcı bir diyaloğun yolunu açmayı amaçlayarak güvenlik, ticaret ve yatırım için yüksek riskli bir bölge olarak 2022 sonrası Avrasya ilişkilerine odaklanacağı belirtildi.

Doğu Avrupa’da meydana gelen gelişmelerin, ciddi sonuçlarının yeni ve tehlikeli bir şekilde istikrarsızlaştırıcı bir duruma yol açtığı kaydedildi.

Konuşmacılar BBSF, Balkan ve Karadeniz bölgelerinde istikrarı, büyümeyi ve işbirliğini geliştirmeye kendini adamış önde gelen işadamları ve politikacılar için bağımsız bir finansal platform olduğunu dile getirdi.

Bu yıl Atina’da düzenlenen etkinlikte, kamu ve özel sektörden seçkin konuşmacıların katıldığı belirtildi. Katılımcılar arasında ikili ve çok taraflı işbirliği fırsatlarını belirlemek ve güvenliği, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmenin yeni yollarınının belirlenmesi üzerinde fikir alışverişinde bulundukları kaydedildi.

Toplantıya, BM Kadın Birimi, EAAS, BSEC, RCC, Avrupa Bankacılık Federasyonu, IENE, ELIAMEP, Clingendael Enstitüsü gibi uluslararası kuruluşların da katıldığı belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu