Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet ÜLKÜ’ye konuştu…

03/12/2022

Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, “Bizler Yunanistan’da ilk defa fotovoltaik güneş enerjisi üreten bir tesis kurulumu için çalışmaları başlattık. Bu alandaki girişimlerimiz belediyemiz için hayati önem taşımaktadır. Hayata geçirmeyi arzuladığımız bu projeyle birlikte, belediye sakinlerimizin üzerindeki vergi yükünü azaltmayı hedefliyoruz. Bu proje sonuçlandığında elektrik kurumuna yıllık yaklaşık 800 bin euro tutarındaki bir miktarı halkımıza hizmet olarak döndürmeyi planlıyoruz” dedi.

Son dönemde Kozlukebir belediye yönetiminin faaliyetlerine ilişkin ÜLKÜ’ye konuşan başkan Rıdvan Ahmet, “Geçmiş dönemlerde edindiğimiz tecrübeler ışığında bu yola çıktık. Her türlü eleştirilere açığız, ama bunun olumlu olanlarını dikkate alıyoruz. Önümüzdeki 2023 yılı seçimlerinde yeniden belediye başkan adayıyım. Kozlukebir belediye sakinlerimizden bizlere ve ekibime bir kez daha bu şansı vermelerini arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÜLKÜ: Öncelikle Kozlukebir Belediye Başkanı olarak, yaklaşık iki dönem bu görevi yürütüyorsunuz, bu anlamda belediye yönetiminin karşılaştığı en büyük sorunlar nelerdir?

Rıdvan AHMET: Öncelikle bana bu fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Bizler Kozlukebir belediye yönetimini 2014 yılında devraldık. Ancak 2014 yılı öncesi de Kozlukebir belediyesi meclis üyesi olarak burada yer aldım. Burada edindiğimiz tecrübelerle bu yola çıktık. Belediyemizde en büyük karşılaştığımız sorunların başında özellikle İmar Müdürlüğü alanı başta olmak üzere, memur eksikliği olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla bütçedeki yetersizliklerden dolayı fark yaratan işleri hayata geçirmekte güçlük çektiğimizi belirtmek istiyorum. Bizler tüm bu zorluklara rağmen İmar Müdürlüğünde sadece bir kişiyle bu yola çıktık ve devamında alanında uzman danışmanları bu kadroya dahil ederek kendilerine proje ve benzer çalışmalarda kullanmak üzere imza yetkilerini verdik. Aynı şekilde projelerin hazırlanmasında katkı sağlayacak nitelikli elemanlar alarak bu alandaki açığımızı kapatmaya çalıştık. Eksiklerimizi kapattıktan sonra işlerimizin yaptığımız projeler hızlanmasını beklerken bütün dünyada yaşanan pandemi süreci maalesef yürüttüğümüz projeleri durma noktasına getirdi ama yaşanan bütün zorluklara rağmen bizler yine de çalışmalarımıza devam ettik ve ediyoruz. Dolayısıyla şu anda Kozlukebir belediye yönetimi olarak bu alanda bir çok eksiğimizi kapattığımızı çok rahatlıkla söyleyebilirim.

ÜLKÜ: Önümüzdeki dönemde ve hali hazırda belediye yönetimi olarak hayata geçirmek istediğiniz ciddi ölçekte bir proje çalışmalarınız var mı, bunlardan biraz bahseder misiniz?

“İKTİDAR DÖNEMİMİZDE İLK DEFA FOTOVOLTAİK GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETEN (TOPLAMDA 4 + 1 MB ENERJİ) BİR TESİS KURULUM ÇALIŞMALARINI BAŞLATTIK”

Rıdvan AHMET: Sizlere şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim; proje deyince bir çok projeden bahsetmek gerekir. Burada şunu da hatırlatmak isterim, bizler için köylerimizdeki alt yapı eksikliklerinin bakımı, halı saha yada köylerimize yaptığımız çocuk parklarımız v.s bunlar artık bir proje değil, belediyemizin rutin işleri arasına girmiş bulunuyor. Önümüzdeki dönemde de diğer köylerimizde, bu ve benzer alandaki çalışmalarımız devam edecektir. Burada başka bir konuya özellikle dikkat çekmek istiyorum. Tüm dünyada ve bizlerin içinde bulunduğumuz en önemli sorunların başında enerji gelmektedir. Bizler Yunanistan’da ilk defa fotovoltaik güneş enerjisi üreten (toplamda 4 + 1 MB enerji) bir tesis kurulumu için çalışmaları başlattık. Bu alandaki girişimlerimiz belediyemiz için hayati önem taşımaktadır. Önümüzdeki günlerde girişimlerimizin sonuç vermesini bekliyoruz.

Belediyemizin yaklaşık olarak 5 milyon kilovata yakın bir enerji tüketimi olduğunu da hatırlatacak olursak, yapmış olduğumuz bu girişimler son derece önemlidir. Dolayısıyla belediye yönetimi olarak, belediye sakinlerimizin üzerindeki vergi yükünü azaltmak adına bu enerji kaynaklarımızı arttırma çabası içerisindeyiz. Yapılacak bu proje sonuçlandığında Elektrik kurumuna yıllık yaklaşık 800 bin euro tutarındaki bir miktarı halkımıza hizmet olarak döndürmeyi planlıyoruz. Buda belediyemize gelen yıllık SATA olarak adlandırılan yatırım için kullandığımız miktarın tam iki katı, dolayısıyla bu projeyle yatırımımızı yıllık 3 kat artırmayı planlıyoruz. Diğer belediyeler bu konuda bankalardan kredi yoluna başvururken bizler bunu kendi öz kaynaklarımızla hayata geçirmeye çalışıyoruz. Burada şunu da belirtmek isterim; bizler iktidara ilk geldiğimizde belediye yönetimini borçlu almadık ve şu ana kadar da borçlandırmadık. Her belediyede olduğu bizlerde borçlarımız oluyor, ancak bu borçlar ödemelerdeki gecikmelerden kaynaklanan borçlardır.

ÜLKÜ: Ana muhalefetin gerek hizmet, gerekse farklı konularda şahsınız ve belediye yönetimine karşılık eleştirilerini nasıl buluyorsunuz?

“HER TÜRLÜ ELEŞTİRİLERE AÇIK OLDUĞUMUZU, ANCAK BUNLARIN OLUMLU ELEŞTİRİLER OLMASI HALİNDE DİKKATE ALDIĞIMIZI BELİRTMEK İSTERİM”

Rıdvan AHMET: Bu konuda şunu söylemek istiyorum. Bizlere gerek sosyal medya, gerekse benzer açıklamalarla yapılan gereksiz eleştirilere hiçbir zaman cevap vermiyoruz. Ancak kişisel olarak şahsımıza yapılan eleştirilere ihtiyaç duyulursa cevap vermeyi uygun görüyoruz. Çünkü Azınlık insanımız bize bu görevi birbirimizle çekişelim birbirimizi kötüleyelim aşağılayalım veya kavga edelim diye vermedi. Bizler buraya hizmet için seçildik ve bunun dışında herhangi bir şeyle uğraşmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.  Ben ve ekip arkadaşlarım, bu konulardan daha çok işlerimize ve çalışmalarımıza odaklanmayı tercih ediyoruz. Her türlü eleştirilere açık olduğumuzu, ancak bunların olumlu eleştiriler olması halinde dikkate aldığımızı belirtmek isterim. Ana muhalefetin gereksiz ve seviyesizce yapmış olduğu eleştirileri Bölgeye katkı sağlayacak eleştiriler olmadığını maalesef üzülerek görüyoruz.

ÜLKÜ: Önümüzdeki 2023 yılı içinde yapılacak olan belediye seçimlerinde yeniden aday mısınız, bu yöndeki çalışmalarınız nelerdir?

“BELEDİYE YÖNETİMİNDE KURDUĞUMUZ ALT YAPIYLA BİRLİKTE BU İŞİN EHİLLERİ OLARAK HİZMETLERİMİZE DEVAM ETMEK İSTİYORUZ”

Rıdvan AHMET: Hepimizin bildiği üzere, içinde bulunduğumuz şartlar itibariyle çok zor dönemden geçiyoruz. Başta ekonomik sebeplerden dolayı çok ciddi bir göç dalgası yaşıyoruz. Bizler de belediye yönetimi olarak tüm köylerimizin sorunlarını çözme gayreti içerisindeyiz. Bunları yapamadığımız zaman gerçekten bizler de üzülüyoruz. Ancak Demokratik Güç listesi olarak göreve geldiğimiz ilk yıllardan bugüne kadar; ilk aşamada bir çıraklık, daha sonra kalfalık, önümüzdeki donemde de belediye yönetiminde ustalık dönemi olarak görüyor ve kurduğumuz alt yapıyla birlikte bu işin ehilleri olarak hizmetlerimize devam etmek istiyoruz. Bu vesileyle tekrar bu önümüzdeki dönemde de belediye yönetimine adayız.

ÜLKÜ: Belediye başkanı olarak hayata geçirmek istediğiniz en önemli hedef yada hedefleriniz nelerdir?

“ALLAH’IN İZNİYLE İNŞALLAH HEM BU DEVEYİ GÜDECEĞİZ HEM BU DİYARDA KALMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Rıdvan AHMET: Elbette ki bir çok hedeflerimiz var. Ben de bir çiftçi ailenin bir çocuğuyum. Biz bu topraklarda büyüdük, burada da yaşamaya devam ediyoruz. Eskiler hep şöyle der: “Ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin.” Ben de şunu diyorum; Burada deve de bizim, bu diyarlar da bizimdir. Allah’ın izniyle inşallah hem bu deveyi güdeceğiz hem bu diyarda kalmaya devam edeceğiz. O yüzden çiftçimizin ve halkımızın en büyük ihtiyacı burada sudur. Belediye yönetimi olarak, halkımızın ürünlerini yetiştirme konusunda çok büyük gayretleri oldu bundan sonra da olmaya devam edecek. Son dönemde 100 km’ye yakın sulama boru hatları döşeyerek bunu halkımızın hizmetine sunduk.

Ancak bölgemiz çok geniş bir coğrafyaya sahip. Bu alandaki çalışmalarımız önümüzdeki dönemde devam edecek. Şu anda farklı bölgelerde 25 ayrı noktada elektrikli sulama sistemini hayata geçirdik, hedefimiz bu sayıyı daha da arttırmaktır. Kozlukebir belediyesinin her iki farklı komsu belediyemizde barajlar var. Bu barajlar biri Gümülcine belediyesi, bir diğeri de Şapçı Maronya belediyesi sınırları içinde yer alıyor. Benzer bir barajın Kozlukebir belediyemiz sınırları içinde olmasını temenni ediyorum. Bu dönem içerisinde bu konuda kısmen de olsa bazı çalışmalarım oldu. Halk arasında Menetler çayı (Koca çay) olarak dediğimiz bu çaydan milyonlarca metreküp suyumuz boşa akıyor. Bununla ilgili bizzat kendim özel bir çalışmada bulundum. Dolayısıyla olması muhtemel bu barajdan elde edeceğimiz suyu, sulama amaçlı belediye sakinlerimiz kullanabilir ve bu da bölge ekonomisine bir katkı sağlar. Fakat bu hedeflerimiz, şimdilik ekonomik nedenlerden dolayı gerçekleşmemiş olsa bile, bu konuda da ilk adımı atacağımıza inanıyorum. Bu işi tamamlamak belki bana nasip olmayabilir, ama bunun gerçekleşmesi için ilk adımı atacağımdan eminim. İnşallah bunu ben ve ekip arkadaşlarım hep birlikte başaracağız.

ÜLKÜ: Son olarak bölge halkımıza hangi mesajı vermek istersiniz?

“KOZLUKEBİR BELEDİYE SAKİNLERİMİZDEN BİZLERE VE EKİBİME BİR KEZ DAHA BU ŞANSI VERMELERİNİ ARZU EDİYORUZ”

Rıdvan AHMET: Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar olduğu gibi, bir belediye başkanı olarak ben ekip arkadaşlarımız, gece gündüz demeden halkımızın sorunlarıyla uğraşıyoruz ve bundan sonra da uğraşmaya devam edeceğiz. Ancak maalesef elimizdeki imkanlar çok kısıtlı. Bu imkanlar dahilinde bile olsa halkımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bizler ekip arkadaşlarımızla birlikte acil ihtiyaç sıralamasına göre bu hizmetleri sunmaya özen ve gayret gösteriyoruz. Belediye sakinlerimize, belediye başkanı olarak şahsıma ve ekibime göstermiş oldukları sabır ve desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Emin olsunlar ki; bizler önümüzdeki dönem edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda eğer nasip olursa bunları başaracağız. Sizlerin aracılığıyla Kozlukebir belediye sakinlerimizden bizlere ve ekibime bir kez daha bu şansı vermelerini arzu ediyor ve tüm belediye sakinlerimize selam ve saygılarımı iletiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu