Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İskeçe Müftülüğüne Mustafa Trampa seçildi

09/09/2022

İskeçeli Türkleri bugün (9 Eylül Cuma) Cuma namazı sonrası, yeni müftüsünü seçmek üzere seçime gitti.

Batı Trakyalı Türklerin yaşadığı İskeçe ve köy camilerinde yapılan seçimde Mustafa Trampa, İskeçe Müftülüğüne seçildi.

Yunanistan’da Batı Trakyalı Türklerin yaşadığı İskeçe’nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete, 14 Temmuz’da hayatını kaybetti. Mete’nin ölümünün ardından bugün İskeçe’de yapılan müftülük seçiminde Mustafa Trampa ile Mustafa Kamu, aday oldu.

İskeçe’de 83 camide yapılan seçimde toplam 7 bin 320 oy kullanıldı. Kullanılan oyların 2 bin 570’ini Mustafa Kamu alırken, 4 bin 750 oy alan Mustafa Trampa, İskeçe’nin yeni seçilmiş müftüsü oldu.

İskeçe’deki müftü seçimiyle ilgili olarak Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’ndan (BTTDK) yapılan açıklamada, ” Batı Trakya Türk Azınlığı’nın gasp edilen hakları için Müftü seçildiği 31 Aralık 2006 tarihinden bu yana verdiği mücadeleyle azınlığımızın sembol isimlerinden biri olarak hatırlayacağımız Faziletli İskeçe Müftümüz Ahmet Mete’nin 14 Temmuz 2022 tarihinde ebediyete intikal etmesiyle boşalan Müftülük makamı için seçimler bugün Cuma namazı saatinde yapılmıştır.

Müftü seçimi 83 Camide gerçekleştirilmiş olup, bu çerçevede soydaşlarımızca toplam 7320 oy kullanılmış ve bu oyları 4750’sini alan Mustafa TRAMPA yeni İskeçe Müftüsü olarak seçilerek, görevine başlamıştır.

Seçimin sorunsuz bir şekilde hiçbir gerginliğe yer vermeden geçmesi ve İskeçeli soydaşlarımızın büyük ilgi ve yüksek katılımı Müftülük meselesinin bu toplum için büyük bir önem arzettiğinin açık bir göstergesidir. Azınlık davasına cesur ve bilinçli bir şekilde sahip çıkan İskeçeli Müslüman Türklere bu kararlı duruşlarından dolayı tüm kamuoyu önünde takdir ve şükranlarımızı sunarız.

Bu vesileyle, ülkemiz Yunanistan yetkililerine, müftülük meselesinde atılmış olan yanlış adımların biran önce düzeltilmesini, konuya azınlığın görüş ve taleplerini dikkate alan bir çözüm getirilmesi hususunda bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.” denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu