Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Yunanistan’ın, adalara anti-drone sistemleri konuşlandıracağı öne sürüldü

06/06/2022

Yunanistan’ın, Ege adalarına, Türkiye’nin İnsansız Hava Araçlarını (İHA) bloke edecek bir sistemi yerleştirmeyi planladığı ileri sürüldü.

“Real News” gazetesinin isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Türkiye’ye ait İHA’ların Ege Denizi’ndeki varlığı Yunan Silahlı Kuvvetleri’ni harekete geçirdi.

Yunanistan’ın temin ettiği anti-drone sistemleri 2022 yazında, “Yunanistan FIR hattını (Uçuş Bilgi Bölgesi)” korumak amacıyla Ege ve Doğu Akdeniz’in bir kısmına yerleştirilecek.

“Yunan FIR hattına” girecek İHA’ları tespit edecek sistemin, elektronik bir kalkan oluşturarak kullanıcının İHA üzerindeki kontrolü kaybetmesine neden olacağı belirtiliyor.

YUNANİSTAN İHA SAYISINI ARTIRMAK İSTİYOR

Yunanistan Hava Kuvvetleri de ABD’den “MQ-9” tipi İHA almak için harekete geçiyor. İlgili birimlerce onaylanması halinde yapılacak 3 adet “MQ-9” tipi İHA ve bir veya iki kontrol istasyonu alımı için yaklaşık 350 milyon euro ödenmesi öngörülüyor.

Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros’un da ülkesinin kiralama yöntemiyle İsrail’den edindiği iki “Heron” tipi İHA’ya üç tane daha ekleme talebini görüşmek üzere bu hafta içinde İsrail’i ziyaret etmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu