Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Azınlık eğitiminde bilgisayar dersi eksikliğini dile getirdi

23/05/2022

İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, azınlık eğitiminde bilgisayar dersi eksikliğine dikkat çekerek konuyla ilgili olarak, Milli Eğitim Bakanı Niki Kerameos’a hitaben bir soru önergesi sundu.

Azınlık ilkokullarında müfredata bilgisayar dersinin dahil edilmemiş olması, öğrencilerin bu alanda gerekli bilgileri almadan mahrum bırakıldığını vurgulayan milletvekili Baran, Azınlık ilkokul eğitiminde mevcut müfredata zarar vermeyecek şekilde bilgisayar dersine yer verilmesi talebinde bulundu.

Soru önergesiyle ilgili olarak milletvekili Burahan Baran tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Eğitim Bakanı Bayan Niki Kerameos’a;

Konu: Bilgisayar öğretmenleri İlkokul, Ortaokul ve Liselerde  resmi kadrolu olarak hizmet sunma imkanlarının artırılmasını talep etmektedirler

Son yıllarda bilgisayar öğretmenlerine olan ihtiyaç sürekli artmaktadır. Ancak bilgisayar öğretmenleri devletin resmi kadrosundan değil de yedekler listesinden görevlerine atanmaktadırlar. Sadece 2020-2021  öğretim yılında 1700 yedek öğretmenin işe alınması dikkat çekmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki bahsı geçen bilgisayar eğitimcilerinin aynı gün içerisinde iki veya üç okulda görev almaları mali açıdan da işlerini zorlaştırmaktadır.

Özellikle bugüne kadar azınlık ilköğretiminde müfredata bilgisayar dersinin dahil edilmemesi bu öğrencilerimizi gerekli bilgilerden mahrum bırakmakmaktadır. Aksi taktirde bilgisayar öğretmenlerine daha fazla talep olacağını da unutmamamız gerekir. Bu nedenlerden dolayı, bilgisayar öğretmenleri hükümet tarafından dışlanmalarının durdurulmasını ve yıllardır eğitime olan katkılarının tanımasını talep ediyorlar. Yedekler listesinden işe alınan çok sayıdaki bilgisayar öğretmenlerinin durumu hiçbir şekilde devlet kadrosuna dahil edilenler ile aynı değildir.

Ayrıca 2020 yılında, İlkokul atamalarında hükümet bilgisayar öğretmenlerine yer ayırmayarak onları zor durumda bırakmıştır. Aynı şekilde 2021 eğitim yılında kadrolu öğretmen atamalarından bigisayar öğretmenlerinde ilkokular için 95 atama, ortaokul ve liseler için sadece 67 atama gerçekleşmiştir.

Ne yazık ki bu durum bilgisayar öğretmenlerinin hayatlarını olumsuz şekilde etkilemektedir çünkü resmi kadroda mesleklerine çok az sayıda yer ayrılması ne yazık ki kadrolu öğretmenlerin yaşadıkları bölgelere atanmalarını zorlaştırmaktadır.

Yukarıdaki bahsı geçen konulara dayanarak yetkili bakana soruyoruz:

1)İlkokul, ortaokul ve liselerde görevlerini yapan bilgisayar öğretmenlerini resmi kadroya dahil etmek için veya halihazırda kadrolu öğretmenlerin bulundukları okullarda görevlerine devam edebilmeleri için ne gibi kararlar almayı düşünüyorsunuz?

2)İlkokul, ortaokul ve liselerde bilgisayar eğitimi ihtiyaçlarını karşılamak için, atamaların yedek listelerinden ve de resmi kadrolu öğretmenlerden eşit sayıda olmasını sağlayabilecek misiniz?

3)Azınlık ilkokul eğitiminde mevcut müfredata zarar vermiyecek şekilde bilgisayar dersine yer vermeyi düşünüyor musunuz?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu