Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İskeçe Müftülüğü tarafından ‘‘İskeçe Cami ve Mescitleri’’ kitabı yayınlandı

12/05/2022

İskeçe Müftülüğü tarafından, İskeçe bölgesinde yer alan cami ve mescitlerin tarihi varlığını ve potansiyelini kaleme alan ‘‘İskeçe Cami ve Mescitleri’’ kitabı yayınlandı.

İki ciltten oluşan kitapta, İskeçe ilinin merkez, yaka, ova ve Balkan bölgeleri ele alındı. Kitapta hedeflenen nokta, Türk İslâm medeniyetinin bir parçası ve Batı Trakya Müslüman Türk varlığının ana sembolü olan cami ve mescitlerin tanıtımını ve özelliklerini ortaya çıkarmak ve kayıt altına almak olduğu belirtildi. Söz konusu eserler araştırılırken yeri ve konumu, tarihçesi, mimari özellikleri ve tezyinat yönüyle ele alındığı kaydedildi.

Kaynak kişiler olarak belirlenen şahısların özellikle bölgeyi çok iyi bilen din görevlilerinin ve bölgenin en yaşlı kişilerinin olmasına özen gösterilen kitapta belge, fotoğraf ve mezar taşlarının içeriklerine yer verildi.

Kitap çalışmasıyla ilgili olarak İskeçe Müftülüğünden yapılan açıklama şöyle:

“Bütün bu çalışmaların neticesinde ‘‘İskeçe Cami ve Mescitleri’’ ismiyle iki cilt eser ortaya çıkarıldı. Birinci ciltte İskeçe merkez 12, yaka bölgesi 22 ve ova bölgesinde yer alan 37 cami ve mescit bütün yönleriyle incelendi, eski ile yeni halleri kayıt altına alındı.

Aynı şekilde ikinci cilti de İskeçe Balkan bölgesinde bulunan 68 cami ve mescit araştırıldı ve muhtelif yönleriyle işlendi.

Faziletli İskeçe Müftümüz Ahmet Mete eseri şu ifadelerle takdim eder: ‘‘Uzun bir çalışmanın ürünü olarak hazırlanan ‘İskeçe Cami ve Mescitleri’ adlı kitap çalışmamız bu toprağın temel yapısını ve mayasını ortaya çıkaran varlığımızın sembolü olan ibadethanelerimiz hakkında verimli ve faydalı bilgiler sunmayı hedeflemektedir.’’

Şunu da ifade etmeliyiz ki, yapılan araştırmalar neticesinde görül¬dü ki bazı metruk köylerde hiçbir soydaşın bulunmamış olması mevcut cami ve mescitlerin harabe haline dönüşmesine sebep olmuştur.

İskeçe Müftülüğü Yayınları arasından çıkan Kitap 2022 yılında basılmıştır. ‘‘İskeçe Cami ve Mescitleri’’ adlı çalışmanın Proje Koordinatörü faziletli İskeçe Müftümüz Ahmet Mete olup; metin yazarı Mustafa Trampa’dır. Dizayn ve foto Ali Ferhat’a ait olup redaksiyon Emine Hüseyin Palazlı tarafındanyapılmıştır. Kapak, Ümit Farzlı tarafından tasarlanmıştır.

Netice itibariyle, İskeçe Müftülüğü çatısı altında ekip ruhuyla hazırlanan söz konusu çalışmanın fayda getirmesini diler hayırlı ve bereketli istifadeler temenni ederiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu