Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Elektrik yardımında ayrıntılar belli oldu

06/05/2022

Başbakan Kiryakos Miçotakis Perşembe günü hanelerin ve işletmelerin artan elektrik maliyetleriyle başa çıkmasına yardımcı olmak için oluşturulan yeni bir önlem paketini duyurdu.

Miçotakis konuya ilişkin yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, “Yeni paketi kapsamında, evlerimiz, işletmelerimiz ve çiftçilerimiz için kilovat saat (KWh) başına elektrik fiyatlarındaki artışların yüzde 70-80’ini üstlenecek. Umarım Avrupa fonlarından da yararlanarak devlet bütçesi üzerindeki yükü azaltabileceğiz. Ancak, yavaş ilerleyen Avrupa okyanus gemisi rotasını değiştirene kadar beklemeyeceğim” ifadelerine yer verdi.

Birincil konutlarda oturan ve yıllık geliri 45.000 euroya kadar olan tüm ev sahipleri veya kiracılar, Aralık 2021 ile Mayıs 2022 arasındaki dönemde elektrik zamları için ödedikleri ekstra ücretlerde yüzde 60 indirim alacak. Geri ödemenin üst sınırı 600 euro olacak. Devlet Mayıs ve Haziran aylarında, birincil olmayan konutlar için de elektrik ücreti artışlarının yüzde 50’sini karşılayacak.

Yukarıda belirtilen bilgiler hak sahipleri ilgili platforma giriş yaptıktan sonra gelir beyannamesi sırasında doldurulan bilgiler E1 formundan otomatik olarak sisteme aktarılacak.

Son olarak, önümüzdeki haftalarda, enerji tasarrufu sağlamak için buzdolabı ve klima gibi eski, enerji yoğun elektrikli aletlerin yenileriyle değiştirilmesine yönelik bir yeni geri dönüşüm programının başlaması bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu