Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Eğitimci Mümin, Osmanlı döneminde şair ve yazarların hayatlarını anlatıyor

06/05/2022

Batı Trakya Trakyalı araştırmacı yazar ve eğitimci Mümin Mümin, “Osmanlı asırlarında, bugünkü Yunanistan sınırları içinde kalan şehirlerde yaşamış şair ve yazarların hayatları” başlıklı yazı dizisiyle ÜLKÜ okuyucularıyla birlikte olacak.

Yazı dizisine bir girişle başlayan eğitimci Mümin, “1923 Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından önce, tüm Balkan Yarım Adası’nda olduğu gibi bugünkü Yunanistan toprakları da Osmanlı İmparatorluğu’na aitti. Balkan coğrafyası, edebiyat, sanat, bilim, ilim ve kültür alanlarında çok önemli şahsiyetlerin doğum yeridir. Bugünkü Yunanistan sınırları içinde bulunan şehirlerde de 14. yüzyıldan başlayarak Cumhuriyet’in ilanına kadar birçok edebiyat alanında önemli kişiler dünyaya gelmiştir. Biz bu çalışmamızda Cumhuriyet dönemine kadar şimdiki Yunanistan şehirlerinde doğmuş önemli, değerli edebiyat şahsiyetlerini inceledik. Ayrıca sürgün yoluyla şimdiki Yunanistan adalarına gönderilmiş ve bu topraklarda hayata veda etmiş kişilerin de hayat hikâyelerine çalışmamızda yer verdik” ifadelerine yer verdi.

Aynı zamanda Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) üyesi olan eğitimci Mümin Mümin, derneğin çeşitli çalışmalarında alanında aktif görevler almaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu