Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İskeçe Türk Birliği 95 yaşında!

14/04/2022
İskeçe Türk Birliği, 95. kuruluş yıldönümünü kutluyor. 14 Nisan 1927’de kurulan ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın ilk sivil toplum kuruluşu olma özelliğini taşıyan İskeçe Türk Birliği, kuruluşundan bu yana 95 yılı ardında bıraktı.
İskeçe Türk Birliği 95. kuruluş yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesaplarından derneğin bazı faaliyet ve çalışmalarının yer aldığı iki video yayınladı. Videolarda İTB yöneticilerinin kutlama mesajlarına da yer verildi.

Kuruluş yıldönümüyle ilgili olarak İskeçe Türk Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada “Kültürümüzü, değerlerimizi, kimliğimizi yaşatma ve geleceğe aktarma misyonuyla, halkımızın sevgisi ve desteğiyle, yıllar içinde büyüyen İskeçe Türk Birliği, kültür, sanat, müzik, folklor, spor ve eğitim alanlarında toplumumuza yol göstermeye, halkımızdan ve kültürümüzden öğrendiklerini, yine halkımıza ve kültürümüze kazandırmaya devam edecek.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada; İskeçe Türk Birliği’nin 95 yıllık ömrünün 39 yılını ismindeki “Türk” ibaresi nedeniyle Yunanistan mahkemelerinde hakkında verilen kapatma kararının iptal edilmesi ve AİHM kararının uygulanarak yasal statüsünün iade edilmesi için mücadele ederek geçirdiği vurgulandı.

İskeçe Türk Birliği’nin 95. kuruluş yıldönümüyle ilgili olarak yayımladığı açıklama şöyle:

“Batı Trakya Türk Azınlığı’nın ilk sivil toplum kuruluşu İskeçe Türk Birliği 95 yaşında. 14 Nisan 1927 tarihinde kurulan İskeçe Türk Birliği, onurlu geçmişi ve tarihi misyonuyla 95 yıldır Batı Trakya Türklerine ve bölgemize zenginlik katmaya devam ediyor.

Kültürümüzü, değerlerimizi, kimliğimizi yaşatma ve geleceğe aktarma misyonuyla, halkımızın sevgisi ve desteğiyle, yıllar içinde büyüyen İskeçe Türk Birliği, kültür, sanat, müzik, folklor, spor ve eğitim alanlarında toplumumuza yol göstermeye, halkımızdan ve kültürümüzden öğrendiklerini, yine halkımıza ve kültürümüze kazandırmaya devam edecek.

İskeçe Türk Birliği, 95 yıllık ömrünün, 39 yılını ise, ismindeki ‘Türk’ ibaresi nedeniyle Yunanistan mahkemeleri tarafından hakkında verilen kapatma kararının iptal edilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin derneğimiz lehine verdiği kararın uygulanarak, yasal statüsünün iade edilmesi için verdiği hak arama mücadelesiyle geçirdi. İskeçe Türk Birliği, bu mücadeleyi maruz kaldığı haksızlık ve adaletsizlik son bulana kadar sürdürecektir.

Bu vesileyle, ebediyete göçmüş olan İskeçe Türk Birliği’nin eski başkanlarını, yöneticilerini, üyelerini rahmet ve minnetle anıyor, İskeçe Türk Birliği’nde görev yapmış olan tüm yönetici ve üyelerimize şükranlarımızı sunarız.

Batı Trakya Türklerinin Kültür Çınarı; İskeçe Türk Birliği 95 yaşında. Kutlu olsun!!!”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu