Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Danışma Kurulu İlhan Ahmet’i kınadı… “Bu aykırı davranışı esefle kınıyoruz”

03/03/2022

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, (BTTADK) Gümülcine’deki tayinli vakıflar idaresi başkanı ve yöneticisi ile görüşen milletvekili İlhan Ahmet’i kınadı.

Bu görüşmeyi sosyal medya hesabından da paylaşan İlhan Ahmet’in bu davranışı, Azınlık kamuoyu tarafından tepkiyle karşılandı.

Danışma Kurulu da konuya ilişkin açıklamasında, “Azınlık milletvekilinin bu tutum ve davranışı başta kendisinin de üyesi bulunduğu Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyelerini ve tüm azınlık fertlerini derinden üzmüştür. Bu aykırı davranışı esefle kınadığımızı tüm kamuoyu ile paylaşırız” ifadelerine yer verildi.

Danışma Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

“1967 yılında Yunanistan’da yönetime el koyan Albaylar Cuntası, seçimle işbasına gelen Batı Trakya’daki Vakıf İdare Heyetleri’ni görevden uzaklaştırmış ve Cunta yönetimi tarafından belirlenen kişileri tayin etmişti. Cunta döneminde başlayan bu uygulama ülkemiz Yunanistan’ın 1974’te “demokrasiye” geçmiş olmasına rağmen yarım asırdan bu yana değişmedi. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın tüm beklentilerine ve taleplerine rağmen Yunanistan, azınlık vakıf mallarının yönetimine kendi belirlediği kişileri atamaya devam ediyor.

Azınlık gayrimenkullerinin bürokratik işlemleriyle ilgili ‘zorunlu’ haller dışında azınlık kurumlarının, azınlık temsilcilerinin, azınlık siyasetçilerinin, tayinli vakıf idareleriyle bir ilişkisi olmamıştır ve bundan sonra da olmamalıdır.

Hal böyle iken Rodop KİNAL Milletvekili İlhan Ahmet’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Gümülcine tayinli Vakıflar İdaresi Başkanı ve yöneticisi ile görülmekten bir beis görmediği anlaşılmaktadır.

Azınlık milletvekilinin bu tutum ve davranışı başta kendisinin de üyesi bulunduğu Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyelerini ve tüm azınlık fertlerini derinden üzmüştür. Bugüne kadar azınlık olarak izlediğimiz ilkeli ve kararlı duruşa karşı yapılan bu aykırı davranışı esefle kınadığımızı tüm kamuoyu ile paylaşırız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu