Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Avrupa Konseyi İTB’’ye başlatılan soruşturma hakkında bilgilendirildi

03/03/2022

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, İskeçe Türk Birliği’nin düzenlediği yürüyüşle ilgili başlatılan soruşturma hakkında bilgilendirildi.

İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) gerçekleştirdiği yürüyüş hakkında açılan soruşturma, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne bildirildi.

İskeçe Türk Birliği tarafından, Yargıtay Mahkemesi’nin açıklanan kararıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanmaması ve İTB’nin yasal statüsünün iade edilmemesi üzerine, 10 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen demokratik protesto yürüyüşünden 7 ay sonra başlatılan ve İskeçe Türk Birliği başkanının yanı sıra, aralarında seçilmiş müftüler ve azınlık belediye başkanları ile diğer soydaşların da bulunduğu 12 kişi hakkında açılan savcılık soruşturmasıyla ilgili gelişmeler, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne aktarıldı.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu tarafından gönderilen mektupta, soruşturmayla ilgili ayrıntılar, İTB’nin hukuk mücadelesi ve AİHM kararının icrasını takip eden Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne bildirildi. Mektupta, 10 Temmuz 2021 tarihinde yapılan yürüyüşle alakalı olarak iki yerel gazetede yayınlanan haberlere dayanılarak, İTB tarafından düzenlenen yürüyüşle ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında İTB Başkanı Ahmetoğlu’nun yaptığı konuşmayla ilgili ifadeye çağrıldığı, ayrıca yürüyüşe katılan 12 azınlık mensubu hakkında da yürüyüş sırasında maske takmadıkları iddiasıyla ifadeye çağrıldığı belirtildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne gönderilen mektupta, protesto yürüyüşü için gereken iznin alındığı, ayrıca Kovid -19 salgınıyla mücadele konusundaki tedbirlerin uygulandığı vurgulandı. Bunlara rağmen, adeta gözdağı verilerek ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından korunan ve garanti altına alınan toplanma özgürlüğünü yok sayarak soruşturma başlatıldığı dile getirildi. Ayrıca soruşturmanın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İskeçe Türk Birliği yönetiminin mevcut kamu düzenine ve demokratik prensiplere aykırı faaliyet göstermediği yönündeki hükmüne de aykırı olduğu vurgulandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu