Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Miçotakis Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirdi

01/03/2022

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Mecliste Ukrayna’daki duruma ve hükümetin gelişmelere karşı tutumuna ilişkin bir konuşma yaptı.

Başbakan, Miçotakis konuşmasına vefat eden eski Eğitim Bakanı ve Yeni Demokrasi partisinin milletvekili Mariyetta Yannaku’nun anısına saygı duruşu ile başladı.

Ukrayna’da yaşanan gelişmeleri, Rusya’nın yerleşik tarihi ve bölgesel gerçekleri alt üst ettiğini vurgulayan Miçotakis, “Rusya’nın yakın bağlara sahip olduğu bir ülkenin toprak bütünlüğünü sorguluyor. Mariupol’daki Yunanlılar da dahil olmak üzere binlerce masum kurbanı var. Ülkeye yönelik olmayan bir tehdit bahanesiyle başka bir ülkeyi işgal ediyor” dedi.

Avrupa ülkeleri arasındaki savunma ilişkilerinin öneminden bahseden Miçotakis, “Bu, ulusal ve tüm Avrupa’yı kapsayan üstün bir ihtiyaçtır. Demokrasi olmadan güvenlik olmadığı gibi, güvenlik olmadan da demokrasi olmaz” ifadelerini kullandı. Bunula ilgili olarak Yunanistan-Fransa anlaşmasının bir model olabileceğini belirten Miçotakis, “Birisi Avrupa’da savaş davullarını çaldığında, Belharra ve Rafale fırkateynlerinin silahlı kuvvetlerimizde yeri olup olmadığını yeniden düşünmesi gerekir” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu