Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Çocuklarımızı Azınlık okullarına kaydetmeye davet ediyoruz”

01/03/2022

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Derneği, tüm velilere Azınlık okullarına sahip çıkmaları çağrısında bulunarak, çocukları Azınlık okullarına kaydetmeye davet etti.

Dernek açıklamasında, “Azınlık okullarımızın, kültürümüz ve dolayısıyla varlığımız için ne kadar önemli olduğunu daha önce çeşitli sebeplerle dile getirmiştik. Çocuklarımızın sahip olmaları gereken hassasiyetlerden uzak kalmaması adına, tüm anne babaların üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olarak, çocuklarını azınlık okullarına kaydetmeye davet ediyoruz. Unutmayalım ki, okullarımızı, eğitimimizi ve dolayısıyla geleceğimizi bu hayati öneme haiz hakkımıza sahip çıkarak koruyabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Derneği’nin açıklaması şöyle:

“2022-2023 eğitim yılı için, ilkokul 1. Sınıfa kayıt dönemi bugün itibarıyle başlamış olup, 20 Mart tarihinde sona erecektir. Azınlık okullarımızın, kültürümüz ve dolayısıyla varlığımız için ne kadar önemli olduğunu daha önce çeşitli sebeplerle dile getirmiştik. Çocuklarımızın sahip olmaları gereken hassasiyetlerden uzak kalmaması adına, tüm anne babaların üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olarak, çocuklarını azınlık okullarına kaydetmeye davet ediyoruz. Unutmayalım ki, okullarımızı, eğitimimizi ve dolayısıyla geleceğimizi bu hayati öneme haiz hakkımıza sahip çıkarak koruyabiliriz.

Kayıt döneminin başlamış olması vesilesiyle, Azınlık Okulları Encümenler Birliği Derneği Yönetim Kurulu olarak,  okullarımız ve azınlık eğitimi ile ilgili düşüncelerimizi  bir kez daha dile getirmekte fayda görmekteyiz.

Hatırlanacağı üzere 17 Aralık tarihinde %100’e yakın katılımla gerçekleşen boykot ile, azınlık eğitimine vurulmaya çalışılan darbelerin tamamını reddettiğimizi ve hak gaspına müsade etmeye niyetimiz olmadığını açıkça yetkililere ve tüm kamuoyuna duyurmuştuk. Azınlık velilerini temsil eden kuruluşumuzun bu konudaki tavrı, ilk günkü kadar nettir ve anlayışımızda en küçük bir sapma söz konusu değildir. Bu sebeple, yetkililerden, Bölge Eğitim Müdürü sn. Bantikos ve Azınlık Eğitiminden sorumlu sn. Simeonidis ile Şubat ayı başında yaptığımız toplantıda dile getirdiğimiz taleplerimize büyük bir hassasiyetle eğilmelerini ve bu haklı taleplerimizi gözardı etmemelerini beklediğimizi önemle vurgulamak ve hatırlatmak isteriz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu