Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberlerKöşe YazarlarıSonDakika

Soruşturmalar ve Azınlığımız…

11/02/2022

Son günlerde Batı Trakya Türk Azınlığı, İskeçe Türk Birliği’nin (İTB), geçtiğimiz 2021 yılı temmuz ayında yapılan yürüyüşle ilgili İskeçe Savcılığının başlattığı soruşturmayı konuşuyor.

Soruşturma kapsamda, İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu 9 Şubat Çarşamba günü İskeçe Emniyetinde ifadeye çağrıldı. İTB avukatı Ahmet Kara ile İskeçe emniyetine giden Ahmetoğlu, önümüzdeki günlerde ifadesini yazılı olarak vermesi bekleniyor.

İTB’nin de başlatılan soruşturmayla ilgili açıklamasında da belirtildiği üzere, ‘Aynı dönemde Yunanistan genelinde yüzlerce yürüyüş ve eylemler yapılmışken, İskeçe Türk Birliği’nin düzenlediği demokratik eylemin aylar sonrasında soruşturmaya tabi tutulmasını toplumun takdirine bırakıyoruz’ ifadelerini iyi analiz etmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Ülkemiz Yunanistan’ın demokrasinin beşiği, hukuk devletinin ve hukukun üstünlüğünün olduğu en iyi ülkeler arasında yer aldığına inanıyorum. Ancak ne yazık ki bu durum Azınlığımıza gelince farklılıklar gösterdiğini düşünüyorum. Bugünlerde son olarak Ozan Ahmetoğlu’nun soruşturmaya çağrılmış olması, daha önceki dönemlerde de diğer Azınlık yöneticilerinin soruşturmaya çağrılmış olması, devletimizin bize olan ‘sindirme politikalarının’ bir parçası olarak görüyorum.

Unutmayalım ki; Azınlığımız başta Türk kimliğimiz olmak üzere her alanda vermiş olduğumuz mücadele bir hukuk mücadelesi olmanın yanı sıra, bir onur mücadelesi, daha iyi ve özgürce yaşam mücadelesinden başka bir şey değildir.

Ülkemiz yöneticilerinin uluslararası hukuk ve AİHM kararlarını görmezden gelerek, İskeçe Türk Birliği’ne uygulanan haksızlığın ve 39 yıldan beri verilen bu mücadele, Batı Trakya Türk Azınlığını derinden üzmeye devam etmektedir. Ülkemizin kanunları ve yasaları çerçevesinde verdiğimiz bu mücadelenin elbette ki; bir gün karşılık bulacağını ümit ediyor ve ülkemiz demokrasisine de yeni kazanımlar sağlayacağını düşünüyorum.

Azınlığımızın haklarını görmezden gelen yöneticilerimize sesleniyorum; Yunanlı ünlü düşünür Aristo’nun da dediği gibi, “Adalet önce devletten gelir. Çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir” düşüncesinden hareketle, gelin hep birlikte aynı masanın etrafında toplanalım. Bizler de bu ülkenin birer vatandaşı olarak ülkemiz demokrasisine yakışan adımları hep birlikte atalım.

Hoşçakalın…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu