Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Hak arama yolunda desteğimiz sonsuz olacaktır”

10/02/2022

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, İskeçe Türk Birliği (İTB) tarafından geçtiğimiz 2021 yılının temmuz ayında yapılan yürüyüşle ilgili olarak başlatılan soruşturmaya tepki gösterdi.

Açıklamada, “39 yıldır hak arama mücadelesini sürdüren İskeçe Türk Birliği’nin demokratik çerçevede düzenlemiş olduğu bu yürüyüş hakkında 7 ay sonra soruşturma başlatıldığını büyük bir şaşkınlıkla öğrenmiş bulunmaktayız” denildi.

İTB’ne hak arama yolunda sonuna kadar destek olacaklarını vurgulayan parti açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Bundan tam 7 ay önce, 10 Temmuz 2021 tarihinde İskeçe Türk Birliği’nin uygulanmayan AİHM kararlarını protesto etmek amacıyla düzenlemiş olduğu yürüyüşe partimizin yöneticileri ve üyeleri ile birlikte tam destek vermiştik.

39 yıldır hak arama mücadelesini sürdüren İskeçe Türk Birliği’nin demokratik çerçevede düzenlemiş olduğu bu yürüyüş hakkında 7 ay sonra soruşturma başlatıldığını büyük bir şaşkınlıkla öğrenmiş bulunmaktayız. 14 yıldır AİHM kararı ile haklı bulunan ancak ülkemiz Yunanistan’ın uygulamamakta ısrar ettiği kararları protesto ettiğimiz bu yürüyüşte kışkırtıcı konuşmaların olduğu iddia edilse de bu, gerçeği yansıtmamaktadır.  İskeçe Türk Birliği’nin haklı davası adına yapılan yürüyüşte aksine, demokrasiye, adaletli davranmaya ve insan haklarına vurgular yapılmış, verilen kararların uygulanması adına sloganlar atılmıştır.

AİHM kararlarının uygulanması adına olumlu adımların atılmasını bekleyen ve bu yönde büyük yara almış, haksızlığa uğramış İskeçe Türk Birliği’ne ek olarak soruşturma açılmış olması yersiz ve gereksizdir. Şunu belirtmek isteriz ki bu süreçte ve daima İskeçe Türk Birliği’nin bu hak arama yolunda desteğimiz sonsuz olacaktır. Ülkemiz Yunanistan azınlığını bir tehdit olarak görmekten vazgeçmeli ve en uysal azınlıklardan biri olan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na karşı korkutma politikalarından vazgeçerek, azınlığın ülkesi adına zarardan çok yarar sağlama peşinde olduğunun farkına varmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu