Ana SayfaHaberlerSonDakika

Önlemler gitti, pandemi kaldı

01/02/2022

Ülke genelinde koronavirüs pandemisi nedeniyle ölenlerle ilgili olarak ortaya çıkan veriler şok edici olmaya devam ediyor.

Dün, sadece Pazartesi günü 119 ölüm açıklanırken, Ocak ayında 2800’e yakın vatandaş koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Diğer yandan, koronavirüs vakalarının sayısında hafif bir azalma görzlenirken, ancak bu beklendiği kadar hızlı olmadığı kaydedildi. Omicron mutasyonunun kayıpları önemli ölçüde azaltacağına dair iyimser senaryolar doğrulanmadı, ancak yeni önlemler kabul edilmedi ve şimdi asıl savaş aşıları hızlandırmak için veriliyor.

Hükümet, Omicron mutasyonunun basit bir virüs olmadığını, özellikle de aşılanmamış yaşlı insanlar olmak üzere yoğun bakım ünitesine ve ölüme yol açtığını kabul ediyor. Verilere göre, ölümlerin %75’i ağırlıklı olarak 70 yaş üstü aşısız vatandaşlar iken, pandemik ölümlerin en yüksek olduğu bölgeler yaşlılarda aşılama oranlarının en düşük olduğu bölgelerdir. Bu faktörler göz önüne alındığında, hükümetteki hakim değerlendirme, 70 yaşın üzerindekiler için aşıların arttırılması gibi daha hedefli önlemlere ihtiyaç olduğu yönünde görüş ortaya çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu