Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Habip Oğlu, Başbakan Miçotakis’in Ankara ziyaretini değerlendirdi

14/05/2024

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Ankara ziyaretini değerlendirdi.

Habipo Oğlu, Başbakan Miçotakis’in basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamalara, “Trakya’daki ‘Müslüman azınlık’ ifadesini kullanarak Türk kimliğimizi yok saydı. Ancak başbakanımızın kendisinin de çok iyi bildiği üzere Lozan Antlaşması’nda yalnız ve yalnız ‘gayrimüslim azınlıklar’ ifadesi yer alıyor. Bu gerçeği başbakanımıza bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.” sözleriyle tepki gösterdi.

Konuyla ilgili Habip Oğlu “Fikir ayrılıkları ve bazı temel konulardaki anlaşmazlıklara rağmen anavatanımız ve ülkemizin liderlerinin diyalog masasında kalmayı sürdürmek istediklerini beyan etmeleri iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceği açısından sevindirici ve ümit verici. Ancak ülkemizin başbakanı geçtiğimiz aralık ayında Atina’da yapılan görüşmede olduğu gibi Ankara’daki görüşmede de toplumumuzun varlığını ve kimliğini maalesef bir kez daha inkar yoluna gitti. Konuşmasında anavatanımızdaki ‘Yunan azınlık’tan bahseden ve etnik kimliğe vurgu yapan Başbakan Miçotakis, söz konusu biz olunca Trakya’daki ‘Müslüman azınlık’ ifadesini kullanarak Türk kimliğimizi yok saydı. Ancak başbakanımızın kendisinin de çok iyi bildiği üzere Lozan Antlaşması’nda yalnız ve yalnız ‘gayrimüslim azınlıklar’ ifadesi yer alıyor. Bu gerçeği başbakanımıza bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Başbakanımız toplumumuzun ülkemizin ve Avrupa Birliği’nin sağladığı eşit fırsatlarla Yunan siyasi ve kültürel yaşamına faal olarak katıldığını ileri sürüyor ancak gerçekte yaşanan bunun tam tersi. Toplumumuzun Lozan Antlaşması ile teminat altına alınan eğitim ve dini özerkliği bugün büyük ölçüde gasp edilmiş durumda. Üç derneğimizle ilgili aleyhindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını Avrupa Konseyi’nin tüm uyarılarına rağmen 16 yıldır uygulamayan ülkemiz, uluslararası hukuku ve hukukun üstünlüğü ilkesini hiçe saymaya devam ediyor. Başbakanımızın da işaret ettiği gibi Batı Trakya Türk toplumu olarak bizler ülkemiz ve anavatanımız arasında dostluk ve barış köprüsüyüz ve hükümetin irade göstermesi halinde diyalog ve iyi niyetle sorunlarımızın mutlaka çözüleceğini inanıyoruz. Bu noktada hükümetin başı olarak başbakanımızı ivedi bir şekilde sorumluluk almaya davet ediyoruz.” Değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu