Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

BTAYTD’den “Sanatın İyileştirici Gücü” başlıklı eğitim programı

26/03/2024

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) çatısı altında faaliyet gösteren Mesleki Tanıtım ve Rehberlik Kolu, 22 Mart Cuma günü öğrencilere yönelik “Sanatın İyileştirici Gücü” başlıklı bir eğitim programı gerçekleştirdi.

Programa konuşmacı olarak TOÇEK Yönetmeni Şükran Raif ve Müzik öğretmeni Batuhan Hasan katıldı.

İlk olarak tiyatronun kişilik yapısına ve sosyal yaşamdaki başarıya dönük etkilerinden bahseden Şükran Raif, tiyatronun sorumluluk duygusu, disiplin anlayışı, empati yaklaşım, kendi kültürünü ve dünya kültürünü tanımadaki katkılarına değindi. Tiyatronun ana dil gelişimi üzerinde de etkili olduğunu vurgulayan Raif, tiyatronun izleyici ve oyunculara adeta toplumsal bir terapi olduğunu kaydetti.

Batuhan Hasan “Müziğin iyileştirici gücü” başlığı altında yaptığı konuşmasında, müziğin tedavi gücünün 6 bin yıl öncesine dayandığını ve tarih boyunca şifa maksatlı kullanıldığını ifade etti. Müzikle tedavinin gelişim döneminde müziğin yanına su sesi ve güzel kokularla tedavi eklenerek devam ettiğini belirten Hasan, tedavide dinletilen müziklerin makamlarından örnekler verdi.

Program sonunda katılımcılar ve konuşmacılar hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu